XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

KRS negatywnie o decyzji ministra sprawiedliwości ws. sędzi Koski-Janusz

KRS negatywnie o decyzji ministra sprawiedliwości ws. sędzi Koski-Janusz
Krajowa Rada Sądownictwa (fot. Piotr VaGla Waglowski/Wikimedia)

• Decyzja ministra sprawiedliwości o skróceniu delegacji sędzi Justyny Koski-Janusz do Sądu Okręgowego w Warszawie nie miała uzasadnionych podstaw - uznała Krajowa Rada Sądownictwa.
• Zdaniem KRS, działania szefa resortu sprawiedliwości w tej sprawie podważają zaufanie obywateli do sądu.

W drugiej połowie września minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro cofnął delegację dla sędzi Koski-Janusz do SO, czym przerwał procesy, które prowadziła (m.in. sprawę prawnika Stanisława Sz. oskarżonego o szpiegostwo na rzecz Rosji). Ministerstwo Sprawiedliwości skomentowało, że w sądzie okręgowym powinni orzekać tylko sędziowie o wysokich umiejętnościach, sprawności i profesjonalizmie.

"Krajowa Rada Sądownictwa negatywnie ocenia działania ministra sprawiedliwości, gdyż podważają one zaufanie obywateli do sądu, a decyzja o odwołaniu delegacji nie znajduje żadnych uzasadnionych podstaw" - napisano w podjętym przez KRS w piątek stanowisku, przesłanym PAP.

KRS zwróciła uwagę, że z informacji Prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie wynika, iż w co najmniej siedmiu sprawach karnych odwołanie z delegacji sędzi spowoduje konieczność rozpoczęcia przewodu sądowego od początku.

"Jest to sytuacja stanowiąca odejście od dotychczasowej praktyki delegowania sędziów do orzekania w sądach wyższych instancji, gdyż powoduje konieczność naruszenia ustawowej zasady kontynuacji zachowania składu sędziowskiego od rozpoczęcia do zakończenia postępowania karnego w danej instancji. Konieczność prowadzenia spraw karnych od początku może doprowadzić nie tylko do przewlekłości postępowania, ale w pewnych wypadkach nawet do przedawnienia karalności" - stwierdzono w piśmie KRS.

Krajowa Rada Sądownictwa zwróciła uwagę, że "określenie miejsca służbowego sędziego jest gwarancją jego niezawisłości, a decyzje Ministra Sprawiedliwości dotyczące delegacji nie mogą mieć charakteru dowolnego i powinny uwzględniać interes wymiaru sprawiedliwości".

KRS wskazała, że decyzja ministra sprawiedliwości o delegowaniu sędziego do orzekania w innym sądzie lub jego odwołaniu z delegacji, przewidziana w ustawie o ustroju sądów powszechnych, zwykle jest podejmowana na wniosek prezesa właściwego sądu, po pozytywnej opinii kolegium właściwego sądu, za zgodą sędziego, a przy odwołaniu na jego wniosek.

Krajowa Rada Sądownictwa poinformowała, że nie zgadza się ze stwierdzeniem ministerstwa sprawiedliwości, jakoby sędzia Koska-Janusz miała wykazać się "wyjątkową nieudolnością w prowadzeniu prostej sprawy".

Chodzi o kolizję z grudnia 2013 r. spowodowaną przez Izabellę Ch., która, będąc pod wpływem alkoholu, wjechała luksusowym mercedesem w przejście podziemne w samym centrum Warszawy. W opinii MS sędzia Justyna Koska-Janusz miała się wykazać "wyjątkową nieudolnością i zupełnie nie radzić sobie z prowadzeniem bardzo prostej, choć głośnej sprawy, co było szeroko komentowane i krytykowane w mediach".

Resort poinformował wtedy, że podjął decyzję o skróceniu delegacji sędzi Koski-Janusz, "by uniknąć zarzutu, że w Sądzie Okręgowym, do którego trafiają sprawy skomplikowane i trudne, orzeka taki sędzia".

Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa zarzuty wskazane w oświadczeniu "nie znajdują oparcia w ustalonych faktach, wynikających z informacji Prezesa Sądu Okręgowego".

"Pani sędzia, we wskazanej sprawie, dokonała czynności jedynie w dniu 18 grudnia 2013 r. Tego dnia podjęła decyzję o zwróceniu sprawy prokuratorowi w celu uzyskania opinii biegłych w zakresie poczytalności podejrzanej i zastosowała wobec podejrzanej środki zapobiegawcze w celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania. Trafność tej decyzji została potwierdzona dalszym przebiegiem postępowania w tej sprawie" - wyjaśnia KRS.

Rzeczniczka SO ds. karnych sędzia Ewa Leszczyńska-Furtak mówiła, że sędzia Koska-Janusz orzekała "w licznych, skomplikowanych sprawach i doskonale radziła sobie z przedmiotem i sprawnością postępowania".

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: KRS negatywnie o decyzji ministra sprawiedliwości ws. sędzi Koski-Janusz

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!