XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Koziej, Nowak i Kowal o Waszczykowskim

Koziej, Nowak i Kowal o Waszczykowskim
W piątkowym (29 stycznia) wystąpieniu Witold Waszczykowski zapowiedział m.in. współpracę polityczną i gospodarczą z USA (fot. Krzysztof Białoskórski/sejm.gov.pl)

· B. szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego prof. Stanisław Koziej ocenił, że założenia polskiej polityki zagranicznej są "dobre", bo koncentrują się na sprawach bezpieczeństwa.
· Zdaniem Bartłomieja Nowaka z Akademii Finansów i Biznesu w Warszawie, "expose było ciekawe i wielowątkowe".
· Zdaniem b. posła, b. wiceministra SZ Pawła Kowala polityka wobec Rosji powinna być spokojna.

W sejmowym expose nt. priorytetów polskiej dyplomacji na 2016 r. szef MSZ Witold Waszczykowski za mało uwagi poświęcił Unii Europejskiej - ocenili uczestnicy debaty nt. polskiej polityki zagranicznej, która odbyła się w Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego.

W piątkowym (29 stycznia) wystąpieniu Witold Waszczykowski zapowiedział m.in. współpracę polityczną i gospodarczą z USA, położył nacisk na rozwój relacji z krajami Europy Środkowo-Wschodniej i Wielką Brytanią, zadeklarował przyjazne i szczere stosunki z Niemcami, pragmatyczne - z Rosją.

B. szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego prof. Stanisław Koziej ocenił, że założenia polskiej polityki zagranicznej są "dobre", bo koncentrują się na sprawach bezpieczeństwa.

"Uważam, że dzisiaj najważniejszym zadaniem jest zabieganie o bezpieczeństwo, świat jest bardzo niespokojny, jest wiele zagrożeń" - zaznaczył Koziej. Jego zdaniem generalnie linia zajmowania się sprawami bezpieczeństwa jest właściwa i jest "dobrą kontynuacją" w głównych sprawach jak NATO, gdzie m.in. chodzi o wykorzystanie sojuszu północno-atlantyckiego dla bezpieczeństwa Polski.

Natomiast, dodał, "postrzeganie Unii Europejskiej w expose zostało zbyt słabo zaakcentowane". Możliwości wykorzystania UE dla naszego bezpieczeństwa są duże, powinniśmy z tego korzystać - stwierdził.

Zdaniem Bartłomieja Nowaka z Akademii Finansów i Biznesu w Warszawie, "expose było ciekawe i wielowątkowe". Jego zdaniem zasadnicza wątpliwość dotyczy strategii polskiej polityki zagranicznej.

Jak podkreślił, wystąpienie było jednym z najważniejszych w ostatnich latach, bo kwestionowało dotychczasowy "konsensus polskich elit" - który uformował się pod koniec lat 90-tych ubiegłego wieku - jeżeli chodzi o sposób widzenia spraw europejskich jako integracji politycznej i gospodarczej. Nowak zaznaczył, że minister Waszczykowski i rząd PiS w sposób otwarty to kwestionują.

Nowak odniósł się też do słów ministra SZ, że największym naszym sojusznikiem, jeżeli chodzi o punkt widzenia na Unię, jest Wielka Brytania, która ma zasadniczo inny interes wobec UE niż Polska. Zdaniem Nowaka, to "fundamentalna zmiana polityki", która może przyczynić się do trendów dezintegracyjnych w Europie, a to nie jest w naszym interesie.

Ekspert zauważył, że w expose bardzo mało uwagi było poświęcone Niemcom. Jak ocenił, minister i PiS podważyli dotychczasową politykę tego kraju, do tej pory uważanego za naszego największego sojusznika mimo różnic, które istnieją. Zdaniem Nowaka budowanie nowej tożsamości regionalnej, jako przeciwieństwa dla silnego związku z Niemcami, jest mrzonką. Co więcej, dodał, współpraca z USA nie uda się - a to jest założenie MSZ i PiS - jeżeli Polska nie będzie miała dobrych stosunków z Niemcami i nie będzie mocno zintegrowana z Unią.

Według prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych Małgorzaty Bonikowskiej Polska ze względu na swoje położenie geopolityczne ma zawężone możliwości nawiązywania sojuszy. Jeżeli więc nie chcemy ścisłej integracji z UE, z kim chcemy współpracować? - pytała. Jak podkreśliła, nie widzi alternatywy dla obecności Polski w UE. Czy w takim razie opłaca się osłabiać ten blok? - zastanawiała się. Zauważyła, że współpraca ma różne wymiary i trzeba pracować nad kształtem UE.

Zdaniem b. posła, b. wiceministra SZ Pawła Kowala (obecnie w PAN), polityka wobec Rosji powinna być spokojna. Jak zauważył, wiele spornych kwestii jest nie do rozwiązania, a większość zależy od dobrej woli Rosji. Według niego Rosja "idealnie ustawiła Polskę w UE" i pokazuje nas jako tych, "przez których to wszystko zło". Ocenił, że minister Waszczykowski "dobrze postępuje w sprawach rosyjskich".

Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego to polski think-tank specjalizujący się w polityce międzynarodowej z koncentracją na stosunki transatlantyckie i obszar postsowiecki. Misją Fundacji jest propagowanie wolności, sprawiedliwości i demokracji, oraz wspieranie działań mających na celu umacnianie społeczeństwa obywatelskiego.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Koziej, Nowak i Kowal o Waszczykowskim

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!