Komisja pozytywnie o kandydaturze Rowickiego na Konsula Generalnego w Manchesterze

Komisja pozytywnie o kandydaturze Rowickiego na Konsula Generalnego w Manchesterze
ejmowa komisja łączności z Polakami za granicą zaopiniowała pozytywnie kandydaturę Leszka Rowickiego na stanowisko Konsula Generalnego RP w Manchesterze (fot. Sejm/twitter)

• Sejmowa komisja łączności z Polakami za granicą zaopiniowała pozytywnie kandydaturę Leszka Rowickiego na stanowisko Konsula Generalnego RP w Manchesterze.
• Rowicki zapowiada m.in. prowadzenie kampanii w brytyjskich mediach na rzecz poprawy wizerunku Polski i Polaków

Na posiedzeniu komisji kandydaturę Roweckiego prezentował wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak. Podkreślił, że w związku z napiętą atmosferą wokół sytuacji Polaków w Wielkiej Brytanii, ministerstwo chce, by stanowisko konsula generalnego w Manchesterze objęła osoba z dużym doświadczeniem. Według Dziedziczaka, ten wymóg spełnia Rowicki.

Jak dodał, Rowicki sprawdził się w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży, które koordynował ze strony MSZ i - jak mówił Dziedziczak - "znakomicie wywiązał się z tego zadania".

Dziedziczak podkreślił, że kandydat na konsula generalnego zaczął pracę w MSZ bezpośrednio po ukończeniu studiów - najpierw w departamencie łączności, potem w departamencie konsularnym. Przypomniał, że Rowicki pełnił obowiązki konsularne w Sydney i Tokio, a potem kierował konsulatem w Hadze w czasie, gdy nasiliła się emigracja zarobkowa Polaków do Holandii. Jak podkreślił, wiązało się to z większą liczbą interwencji w obronie praw polskich pracowników oraz ze zwiększonymi wysiłkami konsularnymi dot. m.in. wydawania dokumentów.

Według Dziedziczaka, Rowicki ma nie tylko duże doświadczenie, ale i zdolności organizacyjne i "daje gwarancję", że sprawdzi się także jako Konsul Generalny w Manchesterze.

Rowicki podkreślił, że jego okręg konsularny obejmuje północno-zachodnią część Anglii i Walię; wskazał, że na tym terenie mieszka ok. 400 tys. Polaków. Według Rowickiego, wielu z nich obawia się konsekwencji Brexitu i efektów kampanii skierowanej przeciw imigrantom.

- Stąd też, jeśli zostanę konsulem, wśród moich priorytetów będą działania mające na celu zapewnienie im właściwego funkcjonowania w ramach prawnych - zapewnił. Dodał, że chodzi mu także o zapewnienie im bezpieczeństwa. Jak zapowiedział, będzie konsekwentnie reagował na wszystkie przejawy ksenofobii oraz współpracował z władzami i policją brytyjską, by im zapobiegać oraz pomagać tym, którzy padną ofiarą takich praktyk.

Czytaj też: Prezydium komisji senioralnej podzielone ws. Dnia Osób Starszych w Sejmie

Wśród swoich celów Rowicki wymienił wzmocnienie społecznej integracji Polaków, m.in. poprzez włączanie ich w działalność w samorządach oraz zmianę obrazu i zapewnienie wzrostu znaczenia polskiej diasporze. By to osiągnąć - mówił - planuje przeprowadzenie kampanii medialnej w telewizji i internecie skierowanej do młodych Brytyjczyków. Według niego chodzi o to, by przedstawić mieszkających na Wyspach Polaków jako grupę "ciężko pracującą, płacącą podatki i przyczyniającą się do wzmocnienia siły Wielkiej Brytanii". W ramach kampanii propagowano by też wiedzę o Polsce.

Rowicki powiedział, że zaproponuje także nowe formy upowszechniania nauki języka polskiego. Jak podkreślił, obecnie nauczanie bywa niewystarczające np. jeśli chodzi o przypadki osób, które chcą wrócić do kraju. Dlatego - mówił - chce, aby stworzyć szkolny punkt konsultacyjny z profesjonalnymi nauczycielami języka polskiego. Zaproponował też zorganizowanie festiwalu poezji dziecięcej "Wierszowisko".

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Komisja pozytywnie o kandydaturze Rowickiego na Konsula Generalnego w Manchesterze

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!