Komisja Kultury za kandydatami PiS i PO do KRRiT

Komisja Kultury za kandydatami PiS i PO do KRRiT
Sejm ma wybrać nowych członków KRRiT jeszcze na trwającym posiedzeniu. Izba wybiera do KRRiT dwóch przedstawicieli, Senat jednego, a dwóch wskazuje prezydent (fot. sejm/twitter)

Witold Kołodziejski, zgłoszony przez klub PiS, i Jędrzej Skrzypczak, zgłoszony przez klub PO, zostali zarekomendowani przez sejmową Komisję Kultury i Środków Przekazu do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Komisja nie zarekomendowała Artura Andrysiaka i Macieja Siembiedy, zgłoszonych przez kluby PSL i Nowoczesna, natomiast nad drugą kandydaturą zgłoszoną przez PiS, Elżbiety Więcławskiej-Sauk, oraz nad drugą kandydatką PO - Jolantą Wiśniewską - nie głosowała, bo prowadząca obrady przewodnicząca komisji Elżbieta Kruk ogłosiła przerwę.

Kandydat PO, Jędrzej Skrzypczak, uzyskał rekomendację komisji, bo kilku posłów PiS wstrzymało się od głosu, a część zagłosowała przeciw.

"Platforma Obywatelska po raz pierwszy w swojej historii zgłosiła kandydata niepartyjnego i bardzo merytorycznego, ma on bardzo dobre CV i zna się na mediach" - powiedziała Joanna Lichocka (PiS), pytana o powody zaakceptowania przez komisję, w której PiS ma większość, kandydata PO.

"Bardzo żałuję, że tego typu osób PO nie zgłaszała wcześniej, gdyby 8 lat temu w taki sposób tworzono Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, media publiczne wyglądałyby zupełnie inaczej" - dodała.

Lichocka przyznała, że nie jest jeszcze przesądzone, czy akurat zarekomendowana we wtorek dwójka kandydatów zostanie wybrana do KRRiT przez Sejm. "Mamy swoich kandydatów, też bardzo dobrych i merytorycznych" - zaznaczyła.

Czytaj też: Prace komisji śledczej ds. Amber Gold od września

Sejm ma wybrać nowych członków KRRiT jeszcze na trwającym posiedzeniu. Izba wybiera do KRRiT dwóch przedstawicieli, Senat jednego, a dwóch wskazuje prezydent.

Witold Kołodziejski od 2015 r. jest wiceministrem cyfryzacji. W latach od 2006-2010 zasiadał w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji; w październiku 2007 r. został przewodniczącym Rady.

Elżbieta Więcławska-Sauk od 1974 r. pracowała jako dziennikarka TVP Łódź, po wprowadzeniu stanu wojennego została zwolniona z pracy. Powróciła do oddziału łódzkiego Telewizji w latach 90. Była posłanką na Sejm IV kadencji i senatorem VI kadencji z ramienia PiS.

Jędrzej Skrzypczak jest profesorem Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie obecnie kieruje Zakładem Systemów Prasowych i Prawa Prasowego na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa.

Jolanta Wiśniewska jest dyrektorem Biura Marketingu w TVP. Była pierwszym prezesem radia Eska, pełniła też m.in. funkcję członka zarządu RMF FM i Polskiego Radia.

Artur Andrysiak w latach od 2011 do 2014 był członkiem rady nadzorczej Polskiego Radia. W latach 90. był dziennikarzem Katolickiego Radia Podlasie, którego był jednym z założycieli.

Maciej Siembieda był redaktorem naczelnym gazet regionalnych: "Nowej Trybuny Opolskiej", "Trybuny Śląskiej", "Gazety Opolskiej" i "Dziennika Bałtyckiego".

Kadencja pięciu obecnych członków Krajowej Rady - dwóch wybranych przez prezydenta (Jan Dworak, Krzysztof Luft), dwóch wybranych przez Sejm (Witold Graboś i Sławomir Rogowski) i jednego wybranego przez Senat (Stefan Pastuszka) kończy się 3 sierpnia 2016 r.

Sejm odrzucił pod koniec czerwca sprawozdanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z działalności w 2015 r. Na kolejnym posiedzeniu sprawozdaniem zajmie się Senat. Jeśli również senatorowie je odrzucą, kadencja członków Rady wygaśnie, o ile decyzję tę poprze prezydent.

 

×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Komisja Kultury za kandydatami PiS i PO do KRRiT

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!