XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Kolejny wywiad ministra Ziobro i kolejne słowa kierowane do prezydenta

Kolejny wywiad ministra Ziobro i kolejne słowa kierowane do prezydenta
Zbigniew Ziobro zadeklarował, że był gotów na spotkanie z prezydentem w sprawie reformy sadownictwa. (fot.:Solidarna Polska/twitter.com)

- Jeśli prezydent Andrzej Duda odrzuci radykalne reformy wymiaru sprawiedliwości, to wywoła poważny kryzys. To już nie będzie spór o taktykę, tylko o nadrzędne dla nas wartości - ocenił w wywiadzie dla "Gazety Polskiej" minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

• Dla Ziobry sprzeciw prezydenta jest niebezpieczny i może grozić rozpadem obozu rządzącego.

• Wobec zastrzeżeń Kancelarii Prezydenta minister sprawiedliwości akcentuje, że był skłonny wysłuchać i wprowadzać zmiany w projektach wetowanych w lipcu.

 

Ziobro odniósł się w wywiadzie do zawetowania przez Andrzeja Duda ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS. - Jak wszyscy zaangażowani w reformę, przyjąłem je ze smutkiem - mówił. W jego opinii, Polacy czekają na fundamentalną reformę sadownictwa. - Musimy zerwać z zasadą, że sędziowie są państwem w państwie, rządzą się sami, bez społecznej kontroli - zaznaczył.

Podkreślił, że jeżeli prezydent odrzuci radykalne reformy wymiaru sprawiedliwości, to wywoła poważny kryzys. - To już nie będzie spór o taktykę, tylko o nadrzędne dla nas wartości - o prawdziwą naprawę sądownictwa - ocenił Ziobro. W innym miejscu wywiadu dodał, że jeśli prezydent pozostanie wierny wartościom, to może jeszcze odegrać na prawicy decydującą rolę.

- Na razie jednak, hamując reformę wymiaru sprawiedliwości, wzbudza duże zaniepokojenie wyborców prawicy - powiedział.

W opinii Ziobry, weto prezydenta tchnęło nowego ducha w protesty przeciwników reformy sadownictwa. - Dlatego TVN i inne mainstreamowe media tak bardzo teraz chwalą Andrzeja Dudę - powiedział.

Oceń ministra sprawiedliwości

Jak mówił Ziobro ustrojowa zmiana Sądu Najwyższego zakładała, że sędziowie odejdą w stan spoczynku, z wyjątkiem tych, którzy zostaną wskazani (...) przez ministra sprawiedliwości. Proces ten miał się odbywać pod kontrolą KRS, jednak z ostateczną decyzją o pozostawieniu konkretnego sędziego należącą do prezydenta. - Jest więc jasne - mówi Ziobro - że przyjęty mechanizm wymuszał na ministrze sprawiedliwości uprzednią konsultację kierowanych do prezydenta wniosków.

Dodał, że jeśli prezydent dałby posłom sygnał, że chce wyeliminować z tego procesu ministra sprawiedliwości, to natychmiast posłowie by się zgodzili.

Pytany, czy mówił prezydentowi o projekcie o Sądzie Najwyższym Ziobro odparł: - W szczegółach nie. To nie był projekt ministerialny tylko poselski. Jednak wspomniałem wówczas o koncepcji Izby Dyscyplinarnej w Sądzie Najwyższym. Mówiłem mu, że nad tym pracujemy. Nie jest więc tak, że pan prezydent nic nie wiedział o pracach nad reformą Sądu Najwyższego - podkreślił.

Ziobro zadeklarował też, że był gotów na spotkanie z prezydentem w sprawie reformy sadownictwa. - Na pewno gdyby sobie zażyczył, zawsze znalazłbym czas dla pana prezydenta - oświadczył.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Kolejny wywiad ministra Ziobro i kolejne słowa kierowane do prezydenta

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!