Kluby parlamentarne komentują nowelizację ustawy o IPN

Kluby parlamentarne komentują nowelizację ustawy o IPN
PSL chce odrzucenia w pierwszym czytaniu projekt zmian w ustawie o IPN (fot. twitter/Sejm)

• PSL chce odrzucenia w pierwszym czytaniu projekt zmian w ustawie o IPN.
• Zdaniem Nowoczesnej nowelizacja to kolejna ustawa kadrowa.
• Kukiz'15 na razie wstrzymuje się od głosu.

Celem autorów noweli jest ograniczenie niezależności i profesjonalnego działania IPN, PiS chce mieć monopol na pamięć historyczną - mówił Piotr Zgorzelski (PSL) podczas debaty nad projektem zmian w ustawie o IPN. PSL chce jego odrzucenia w pierwszym czytaniu."Dobra zmiana trwa i niszczy kolejny element demokratycznego państwa prawa. Ustawa zmienia zasady wyboru prezesa IPN (...) Powstaje pytanie czy PiS pospiesznie chce przeforsować zmianę ustawy tylko dlatego, aby mieć pewność, że wygra kandydat zgłoszony przez PiS" - mówił Zgorzelski.

W jego ocenie z projektu wynika, że "cały proces powoływania prezesa IPN należy do partii rządzącej". "To niespotykane, że aż tak chcecie upolitycznić funkcjonowanie tak ważnej instytucji dla badania polskiej historii i upowszechniania o niej wiedzy" - powiedział poseł oceniając, że PiS "chce mieć monopol na pamięć historyczną".

"Nowela przewiduje likwidację wyodrębnionego zasobu zastrzeżonego znajdującego się w archiwum (...) trudno nam oceniać jak może wyglądać polska przestrzeń publiczna kiedy w niekontrolowany sposób zostaną upublicznione wszystkie materiały skrzętnie zbierane przez dziesięciolecia w służbach PRL. Czy to będzie kolejna wojna polska-polska" - mówił też Zgorzelski.

Zaznaczył, że jego wątpliwości budzi też propozycja włączenia w struktury IPN Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. "W opinii wielu ekspertów grozi to stworzeniem niewydolnych struktur. Te projekty to łamanie podstawowych zasad państwa prawa" - powiedział poseł PSL zgłaszając wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu.

Projektowana nowelizacja, której autorami są posłowie PiS, przewiduje m.in., że ma zostać zlikwidowana Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, a jej kompetencje ma przejąć IPN.

Kolejna ustawa kadrowa

Nie łudźmy się, to kolejna ustawa kadrowa - tak projekt nowelizacji ustawy o IPN ocenił poseł Nowoczesnej Grzegorz Furgo. Dodał, że jego klub obawia się upolitycznienia IPN, więc chce odrzucenia projektu w pierwszym czytaniu.

Podczas pierwszego czytania projektu noweli ustawy o IPN, Furgo powiedział, że jej treść budzi obawy Nowoczesnej, które dotyczą przede wszystkim "całkowitego upolitycznienia Instytutu".

 

×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Kluby parlamentarne komentują nowelizację ustawy o IPN

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!