Kim jest Adrian Zandberg?

Kim jest Adrian Zandberg?
Adrian Zandberg, członek zarządu partii Razem w materiale wyborczym. Fot. YouTube

Wielu komentatorów uznało debatę liderów, w studiu TVP za wyraz miałkości głównych aktorów sceny politycznej. Innych zaskoczyła postać najmniej znana - Adrian Zandberg z partii Razem.

Partia, w której zarządzie krajowym Zandberg zasiada, to nowa inicjatywa lewicowa. Na sztandarach niesie ideały walki z podziałem Polski na A i B, 6 progów podatkowych i sprzeciw wobec prywatyzacji. Wczoraj Adrian Zandberg miał swoje pięć minut.

Trzydziestoletni doktor historii z Danii

- Trzydzieści lat temu rodzice przywieźli go z Danii do Polski (bez pytania o zdanie…) - tymi słowami zaczyna się sylwetka kandydata do sejmu na oficjalnej stronie partii. Urodził się w 1979 roku. Po przenosinach do PRL zamieszkał w Warszawie.

W stolicy dostał się na studia. Uniwersytet Warszawski był miejscem obrony jego pracy doktorskiej w 2007 roku nt.  brytyjskiej i niemieckiej lewicy socjaldemokratycznej.

Zawsze po lewej stronie

Polityk zawsze był związany z formacjami lewicowymi. W latach istnienia i działania Unii Pracy, był przewodniczącym młodzieżówki tej partii. Gdy SLD doprowadziło do zmarginalizowania formacji Zandberg zaangażował się w tworzenie Młodych Socjalistów. Było to stowarzyszenie skupione na edukacji elit Lewicy.

Był sygnatariuszem listu opublikowanego przez Jacka Kuronia w 2004 roku. Nosił on tytuł „Do przyjaciół alterglobalistów” i traktował o zmianach technologicznych i ich wpływie na życie społeczne.

Nim powstała partia Razem, był zaangażowany w kilka inicjatyw społecznych. Walczył o bezpłatne studia, organizował protesty przeciw wojnie w Iraku, gdy rząd SLD podejmował decyzje o współudziale polskich wojsk w interwencji w tym kraju. Inicjował kampanię przeciwko korporacjom wyprowadzającym zyski do rajów podatkowych.

Razem

Partię razem powołano do istnienia w maju 2015 roku. Formalnie została zarejestrowana w lipcu.

- Dla dziennikarzy, dla mediów, dla polityków to, że inna Polska jest możliwa, to jest coś niemożliwego - mówił o programie i partii Razem Zandberg na spotkaniu programowym 10 października. - To marzenie nie pojawiło się dzisiaj. Nie pojawiło się, gdy narodziło się Razem. To jest to samo marzenie, o które w sierpniu 1980 roku upominali się strajkujący stoczniowcy.

Jest zbudowana na sprzeciwie wobec panującego w Polsce systemu politycznego.

Debata liderów

- Czy ja wyglądam na kogoś kto korzysta z usług spin doktorów? - retorycznie podsumował swój dobry występ w TVP 20 października Zandberg.

 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Kim jest Adrian Zandberg?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!