REKLAMA

Karczewski: Ważne jest, by V4 miała wspólny, silny głos w Europie

  • Autor: PAP/JS
  • 10 czerwca 2016 13:21
Karczewski: Ważne jest, by V4 miała wspólny, silny głos w Europie Karczewski powiedział dziennikarzom, że jego rozmowy w Pradze dotyczyły stosunku Polski i Czech do przyszłości UE; podkreślał znaczenie współpracy państw Grupy Wyszehradzkiej (fot. twitter/Stanisław Karczewski)

Bardzo ważny jest nasz wspólny, silny głos w Europie, bardzo ważna jest też nasza jedność wobec tego, co dzieje się na Ukrainie - powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski po spotkaniu ze swoim czeskim odpowiednikiem Milanem Sztiechem.

Karczewski powiedział dziennikarzom, że jego rozmowy w Pradze dotyczyły stosunku Polski i Czech do przyszłości UE; podkreślał znaczenie współpracy państw Grupy Wyszehradzkiej.

Marszałek polskiego Senatu poinformował, że zaprosił swojego czeskiego odpowiednika na wrześniowe spotkanie przewodniczących parlamentów V4, które odbędzie się w Krynicy. Podkreślił, że do Krynicy w tym czasie przyjedzie też premier Beata Szydło i inni szefowie rządów. Wcześniej powiedział, że chciałby doprowadzić do utworzenia zgromadzenia parlamentarnego Grupy Wyszehradzkiej, co - jak zaznaczył - "dodatkowo wzmocniłoby współpracę między krajami Grupy".

Z kolei Sztiech wyraził zadowolenie ze zgodności Polski i Czech co do wielu kwestii dotyczących polityki w UE. "Rozmawialiśmy o wielu kwestiach i doszliśmy do wniosku, że niemal we wszystkich zgadzamy się i mamy jednakowe stanowiska; bardzo się z tego cieszę" - podkreślił szef czeskiego Senatu.

Czytaj też: Prezydent: Potrzeba twardych i stanowczych decyzji

Dodał, że szczególnie cieszy go podobne stanowisko Polski i Czech wobec propozycji Komisji Europejskiej związanej z obowiązkowym rozlokowywaniem migrantów w UE i ewentualnego wprowadzenia "obowiązkowych kwot i sankcji, które miałyby być z tym związane". "Myślę, że dochodzi często do nadużywania słowa +solidarność+, które nie jest tutaj wcale na miejscu" - ocenił.

Sztiech przypomniał, że w deklaracji przyjętej w środę na zakończenie szczytu Grupy Wyszehradzkiej w Pradze kraje V4 wyraziły sprzeciw wobec propozycji obowiązkowych kwot redystrybucji migrantów w ramach UE.

Sztiech poinformował, że rozmowy dotyczyły też militarnego wzmocnienia wschodniej flanki NATO. Wyraził nadzieję, że takie właśnie będą konkluzje szczytu Sojuszu, który odbędzie się w lipcu w Warszawie.

Czeski polityk nawiązał też do przejęcia przez Polskę w lipcu przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej. Jak wskazał, jego kraj z zadowoleniem przyjmuje to, że polscy partnerzy "kontynuują kierunek, wyznaczany przez ostatnie miesiące przez Czechy".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA