REKLAMA

Kara śmierci: Politycy PiS w tej kwestii są podzieleni

  • Autor: GP
  • 05 października 2016 13:11
Kara śmierci: Politycy PiS w tej kwestii są podzieleni O temat kary śmierci zapytano polityka, gdy odpowiadał na pytania dziennikarzy w kontekście aborcji. (fot.:facebook.com/stanislawkarczewski)

Kara śmierci? Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki jest za, marszałek senatu Stanisław Karczewski zdecydowanie przeciw.

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki w lipcu tego roku w wywiadzie radiowym, mówił o swoim poparciu dla kary śmierci.

- Jestem przekonany, że osoby, które dokonują zbrodni takich jak ta w Nicei, nie zasługują na życie - mówił Jaki nawiązując do zamachu w Nicei, w którym terrorysta zmasakrował osoby świętujące narodowe święto Francji. Wjechał w tłum samochodem ciężarowym, którym następnie jechał po nadmorskim bulwarze.

- Jeżeli są takie bydlaki, jak ten, co przejechał ludzi, nie zasługują, byśmy jako społeczeństwo ich utrzymywali - powiedział wówczas Jaki.

Tymczasem sprawa nie jest tak jednoznaczna dla marszałka Stanisława Karczewskiego. - Wiem, że moja partia kiedyś mówiła o zniesieniu zakazu kary śmierci. Zawsze byłem wielkim przeciwnikiem kary śmierci, bo wiem, co to śmierć i wiem, że jest zawsze jakiś procent, a nawet jeśli promil tylko niepewności (w kwestii winy - przyp. red.) - mówił polityk.

- Tak jest też w przypadku określania zmian dziecka czy podejrzenie choroby Downa, nigdy nie ma do końca stuprocentowej pewności. To samo dotyczy kary śmierci - nawiązał do tematu aborcji marszałek senatu.

Przypomnijmy, w Polsce w czasach PRL karę śmierci wykonywano przez powieszenie. Jedynym europejskim krajem, w którym nadal obowiązuje kara śmierci jest Białoruś. Na świecie organizacje pozarządowe krytykują za wykonywanie kary śmierci zwłaszcza Stany Zjednoczone (część Stanów stosuje najwyższy wymiar kary) oraz Chińską Republikę Ludową.

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA