REKLAMA

Kaczyński przypomniał w Białymstoku o winie Niemiec za II wojnę światową

  • Autor: GP
  • 27 czerwca 2016 16:37
Kaczyński przypomniał w Białymstoku o winie Niemiec za II wojnę światową Jarosław Kaczyński w Białymstoku złożył kwiaty na miejscu, gdzie stała synagoga zniszczona przez nazistów. (fot.:twitter.com/pisorgpl)

• Lider PiS w Białymstoku przypominał, jak wyglądało zdobycie miasta przez armię niemiecką.
• W ocenie Kaczyńskiego antysemityzm podnosi głowę i kieruje dzisiaj swoją agresję przeciwko państwu Izrael.

Lider Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński odwiedził w poniedziałek (27 czerwca) Białystok. Polityk był tam w związku ze zniszczeniem w czasie II wojny światowej synagogi w tym mieście. Białystok był świadkiem zniszczenia wielkiej, zabytkowej budowli 27 czerwca 1941 roku. Minęła więc kolejna rocznica tego wydarzenia.

- Wojska niemieckie, które wkroczyły do Białegostoku dopuściły się monstrualnej zbrodni - przypominał tło historyczne Kaczyński. - Zamordowano około dwóch i pół tysiąca Żydów.

Polityk przypomniał, że tysiąc tych ofiar spłonęło w synagodze żywcem.

- Musimy pamiętać - mówił lider PiS. - Tę pamięć trzeba przypominać i łączyć z winą. To była wina państwa niemieckiego i wina narodu niemieckiego.

Miejsce upamiętniające synagogę spaloną w Białymstoku przez wojska III Rzeszy, źródło: twitter.com/pisorgpl

Kaczyński podkreślał, że należy mówić o tej ważnej narracji, polskiej narracji, bo jest to ostrzeżenie dla całej ludzkości. - Trzeba pamiętać za sto, dwieście czy tysiąc lat - dodawał.

Po tych słowach Kaczyński nawiązał do współczesności. Przypomniał, że odradza się antysemityzm.

- Dziś w Europie mamy nową falę antysemityzmu czasami jawnego, czasami ukrytego. Koncentruje się on na atakach na państwo Izrael, które jest przyczółkiem naszej kultury w tamtym świecie (Bliskim Wschodzie - red.) Temu też musimy się przeciwstawiać - kończył polityk prawicy. Musimy mówić o tym, do czego to prowadzi.

Polityk złożył wieniec w miejscu, które symbolizuje zbrodnię nazistowską w centrum miasta.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA