Kaczyński i Orban: Sposobem na kryzys w Europie przywrócenie wagi tożsamości narodowej

Kaczyński i Orban: Sposobem na kryzys w Europie przywrócenie wagi tożsamości narodowej
Kaczyński i Orban wzięli udział w panelu na Forum Ekonomicznym w Krynicy (fot. twitter/PiS)

Brexit jest przejawem kryzysu tożsamości narodowej w Europie, możemy go przezwyciężyć przypominając, że Europa jest bogata bogactwem europejskich kultur - zgodzili się prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Węgier Viktor Orban.

Kaczyński i Orban wzięli udział w panelu na Forum Ekonomicznym w Krynicy. Dyskusji wysłuchali członkowie rządu z premier Beatą Szydło, parlamentarzyści, politycy, urzędnicy państwowi. Następnie na uroczystej gali Orban został uhonorowany nagrodą Człowieka Roku.

Politycy rozpoczęli debatę od pytania o patriotyzm gospodarczy. Mówiąc o tej kwestii Orban odniósł się do twierdzenia przedstawicieli kapitału międzynarodowego - że pieniądze nie mają zapachu. - To jest prawda, ale właściciel ma zapach. I to już ma znaczenie - podkreślał.

Jak mówił węgierski premier, przez lata przyzwyczajano nas, że nie ma znaczenia, do kogo należy kapitał, gdy jednak wybuchł kryzys finansowy i w niemalże całkowicie zagranicznych bankach na Węgrzech przestano udzielać kredytów, okazało się, że ma to ogromną wagę. - Gospodarka pozostaje narodowa i bezpieczeństwo gospodarek zależy od narodowych wpływów w kluczowych branżach - zaznaczył Orban.

Wtórował mu prezes PiS. Pomimo globalizacji gospodarki pozostają narodowe nie tylko dlatego, że państwa mają odrębne administracje i przepisy, ale także dlatego, że same systemy gospodarcze mają swoje własne cechy, są odrębne - mówił. - Gospodarka niemiecka wyraźnie różni się od gospodarki brytyjskiej - podkreślał Kaczyński dowodząc, że państwa zachowują (...) pewien poziom konkurencyjności na zasadzie "swój i obcy".

Według Kaczyńskiego Polsce może grozić pułapka średniego rozwoju na podobieństwo Portugalii, ale - jak mówił - są możliwości przeciwdziałania temu niebezpieczeństwu; mają one swoje źródło w inwencji Polaków: tych, którzy już dzisiaj są przedsiębiorcami oraz tych, którzy chcieliby nimi zostać, ale natrafiają na różnego rodzaju bariery. W jego ocenie ważną rolę do odegrania w doprowadzeniu do "drugiej wielkiej fali polskiego kapitalizmu" ma państwo.

Czytaj też: Reprywatyzacja: Gronkiewicz-Waltz powinna wypić piwo, którego nawarzyła

- Ale państwo ma do odegrania jeszcze rolę inną: w procesie repolonizacji tego, co powinno być polskie, odbudowy właściwych proporcji - dodał Kaczyński. Wskazując na kolejne zadanie państwa prezes PiS mówił o przedsiębiorstwach państwowych, które mogą służyć za podstawę do inwestycji i same sięgać po gospodarkę innowacyjną. Jak mówił, należy obudzić siły, które mogą służyć innowacją, a które "usnęły" w ciągu ostatnich dziesięcioleci.

Orban podkreślił, że na Węgrzech postanowiono przywrócić przewagę kapitału państwowego wobec zagranicznego w czterech kluczowych obszarach: mediach, bankach, energii i handlu detalicznym. - W trzech obszarach się udało, na czwartym złamaliśmy ząb. Musimy poszukać nowych pomysłów. Niestety sieci handlowe okazały się sprytniejsze od nas - zaznaczył.

Brexit na tapecie

Odnosząc się do wyników czerwcowego referendum w Wielkiej Brytanii węgierski premier ocenił, że Brexit się już dokonał, ale jego zdaniem jest to "fantastyczna możliwość" na dokonanie kontrrewolucji kulturowej.

 

×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Kaczyński i Orban: Sposobem na kryzys w Europie przywrócenie wagi tożsamości narodowej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!