Jurgiel: Rządowi zależy na dobrej ustawie ws. obrotu ziemią. Zmiany są możliwe

Jurgiel: Rządowi zależy na dobrej ustawie ws. obrotu ziemią. Zmiany są możliwe
Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel zadeklarował, że rządowi zależy na dobrej ustawie ws. obrotu ziemią (fot. Adrian Grycuk CC BA-SY 3.0)

• Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel zadeklarował, że rządowi zależy na dobrej ustawie ws. obrotu ziemią i jest gotów na wprowadzenie do niej zmian.
• Organizacje i związki rolników poparły podczas obrad komisji rolnictwa projekt PiS, ale wnioskują o wprowadzenie poprawek.
• 1 maja kończy się 12-letnie moratorium na zakup polskiej ziemi przez cudzoziemców.

Sejmowa komisja rolnictwa zajmowała się rządowym projektem ustawy o wstrzymaniu sprzedaży ziemi z zasobów Skarbu Państwa. Swoje opinie nt. projektu przedstawiły m.in. organizacje i związki rolnicze, rolnicy, prawnicy. Jurgiel zapewnił, że rząd jest gotów na wprowadzenie zmian, o ile będą one zgodne z celem ustawy.

Według ministra nowe przepisy mają przede wszystkim ochronić polską ziemię przed wykupem przez cudzoziemców i zapobiec spekulacjom. Jak dodał, w świetle podpisanego Traktatu Akcesyjnego jedynym możliwym zapisem jest do minimum ograniczenie sprzedaży ziemi rolnej osobom, które jej nie będą uprawiać. Podkreślił, że w ustawie jest też zapis, że nabywcą ziemi rolnej może być tylko rolnik indywidualny prowadzący lub zamierzający prowadzić gospodarstwo rolne; nie będzie on mógł zbyć ziemi przez 10 lat. Zdaniem Jurgiela takie rozwiązanie są stosowane m.in. we Francji, Danii, na Węgrzech.

Minister podkreślił, że tą ustawą rząd blokuje możliwość sprzedaży ziemi przez tzw. słupy, czyli osoby które kupiły ziemię za nie swoje środki. Jeżeli by nie było procedowanej ustawy, mogłyby one teraz swobodnie sprzedać ziemię różnym zagranicznym podmiotom - tłumaczył Jurgiel. "Naszym celem nie było utrudnianie życia ludziom, tylko zahamowanie pewnych procesów i doprowadzenie do +normalności+ i do tego, że nie blokujemy inwestycji" - zapewnił.

Jurgiel odniósł się też do środowego protestu rolników zorganizowanego w Warszawie przez PSL "W obronie polskiej ziemi". Podczas manifestacji zarzucano PiS, że w procedowanym w Sejmie projekcie ustawy dokonuje zamachu na prywatną własność ziemi.

"Przyjechało tam ze 150 czy 500 sfrustrowanych gości, którzy nie potrafili sobie pozałatwiać interesów w tamtej kadencji. Przyjechali kłamać społeczeństwu, że oto proponowana ustawa nie blokuje spekulacji, że pozbawiamy dziedziczenia czy zapisywanie ziemi dla osób bliskich. Nie jest to prawda" - oświadczył. Na te słowa ostro zareagował poseł PSL Mirosław Maliszewski. Zaproponował zrobienie przerwy w obradach, by minister "lekko ochłonął, zmienił język narracji i przeprosił polskich rolników".

Czytaj też: PSL: Bronimy polskiej ziemi

Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz uważa, że ustawę trzeba wprowadzić przed 1 maja br. "Wstrzymanie sprzedaży ziemi na okres 5 lat uważamy za słuszne" - powiedział. Natomiast, jak dodał, co do obrotu prywatnego Izby mają wiele uwag. Trzeba zadać sobie pytanie czy w interesie tej ustawy jest dbanie o interes tych, którzy chcą ziemię sprzedać czy tych co chcą kupić - pytał. "Jestem za tym, że przywileje powinni mieć ci, którzy chcą na ziemi gospodarować i chcą ja kupować" - podkreślił Szmulewicz. Jak podkreślił "dziedziczenie i własność prywatna jest rzeczą świętą".

 

×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!