XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Jurgiel: Nie będzie problemów z interwencyjnym skupem świń w związku z ASF

Jurgiel: Nie będzie problemów z interwencyjnym skupem świń w związku z ASF
(fot.minrol.gov.pl)

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel zapewnił, że nie będzie problemów z interwencyjnym skupem świń w związku z występowaniem ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF).
Dodał, że są pieniądze na przetwórstwo mięsa.

Jurgiel był pytany przez dziennikarzy w Sejmie m.in. o protesty rolników, którzy domagają się skupu świń ze stref wyznaczonych wokół wykrytych ognisk ASF.

Minister rolnictwa przypomniał, że rząd powołał pełnomocnika ds. zwalczania skutków ASF, który - jak wskazał - "jest najbardziej kompetentny do odpowiadania na bieżąco".

- Ale nie sądzę, żeby były problemy, mamy środki finansowe na przetwórstwo, są uruchomione zakłady, są ciągle prowadzone w tym zakresie rozmowy, decyzje są w tych dniach podejmowane, szczegółowo nad tym pracuje pełnomocnik rządu - powiedział Jurgiel.

- Zapewniam, że problemów nie będzie, na wszystko mamy przeznaczone (...) środki. Są pewne procedury, które wynikają z tego, że np. środki UE trzeba skonsultować, trzeba notyfikować programy, pewnych rzeczy nie da się przeskoczyć, ale problem na pewno będzie w tym obszarze rozwiązany - powiedział minister rolnictwa.

We wtorek rolnicy zorganizowali protest na drodze krajowej nr 2 w Lubelskiem, prowadzącej do przejścia granicznego z Białorusią w Terespolu. Domagają się od rządu skupu zdrowych świń ze stref wyznaczonych wokół wykrytych ognisk ASF. Protest zaplanowano do godz. 20.

Czytaj też: Jurgiel: CETA niesie sporo zagrożeń

O trudnej sytuacji hodowców świń w powiecie bialskim mówili też rolnicy na spotkaniu z liderami PSL w piątek w Leśnej Podlaskiej. W gminie tej - w miejscowości Droblin - wykryto cztery ogniska ASF, głównie w niewielkich hodowlach. Chore zwierzęta zostały uśpione, ale wokół tych gospodarstw wyznaczona została strefa zapowietrzona, z terenu której hodowcom nie wolno swobodnie wywozić żywca i sprzedawać wieprzowiny.

Wykup trzody ze stref zagrożonych i przetworzenie tego mięsa na konserwy, które mają być wykupione od zakładów mięsnych przez jednostki finansów publicznych przewiduje specustawa, uchwalona w połowie września przez Sejm. Zgodnie z nią każda zakupiona świnia zostanie przebadana, a mięso - zanim trafi do handlu - będzie przetworzone w temperaturze powyżej 120 stopni.

Ma to umożliwić legalną sprzedaż tuczników do zakładów zatwierdzonych przez powiatowego lekarza weterynarii, a rolnicy mają otrzymać co najmniej średnią rynkową cenę z ich regionu. Zakłady, które podejmą się produkcji konserw z mięsa świń pochodzących ze stref z ograniczeniami, będą miały zagwarantowany ich wykup przez instytucje z sektora finansów publicznych.

 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jurgiel: Nie będzie problemów z interwencyjnym skupem świń w związku z ASF

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!