Jaskóła: Nowoczesna szkoła musi sprzyjać rozwijaniu talentów i kreatywności młodych ludzi

Jaskóła: Nowoczesna szkoła musi sprzyjać rozwijaniu talentów i kreatywności młodych ludzi
Osobiście jestem zwolennikiem niepublicznej edukacji, która jest niezwykle elastyczna/Fot.youtube.com/

- Mamy źle skonstruowaną szkołę. Jest ona klasowa, dzieci uczą się i rozwijają różnorodnie. Nie uczymy ich, tak jak w prywatnych szkołach na zachodzie Europy – organicznie. Polska szkoła nie jest przygotowana na XXI wiek powiedział dla Parlamentarny.pl Tomasz Jaskóła (Kukiz` 15).

Jak Pan skomentuje zmiany w edukacji wskazane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę podczas nadzwyczajnego posiedzenia sekcji "Edukacja, młode pokolenie, sport" Narodowej Rady Rozwoju pt. "Ku odnowie polskiej oświaty". Prezydent powiedział, że należy zmienić formułę dotychczasowego gimnazjum, opowiedział się za 4-letnimi liceami, rozszerzeniem nauczania historii , a także za rozwojem szkolnictwa zawodowego. W posiedzeniu uczestniczyła też minister edukacji Anna Zalewska. Słowa prezydenta Dudy dla reform, które wprowadza MEN, nie pozostaną bez znaczenia.

Tomasz Jaskóła : - Proces likwidacji gimnazjów, gdyby do tego doszło, to proces trudny i długotrwały. Prawdę mówiąc nie wiem czy kiedykolwiek zostanie zrealizowany. Jestem natomiast zwolennikiem wydłużenia nauki w liceach ogólnokształcących, być może nawet odbierając gimnazjum jeden rok.

Jak się panu podobają pozostałe reformy sygnalizowane przez MEN ?

- Kwestię zniesienia obowiązku nauki dla sześciolatków przyjąłem bardzo pozytywnie. Rodzice mają wolność wyboru i decyzji, czy wysłać wcześniej swoje pociechy do szkoły, choć z pewnością rodzi to pewne problemy po stronie samorządów.

Już obecnie procedowana jest ustawa wprowadzająca bardzo ciekawą reformę, którą próbowałem zainicjować jeszcze w 2008 r. dotyczącą możliwości kopiowania arkuszy maturalnych przez uczniów z możliwością odwołania się od wyników.
Jesteśmy po pozytywnym jej opiniowaniu w komisji. Maturzyści dostaną poważny oręż do odwołania się przy potencjalnych pomyłkach, które często ujawniano przy sprawdzaniu arkuszy egzaminacyjnych. Egzaminatorzy są nierzetelni i słabo liczą. W arkuszach są błędy, co potwierdził nawet NIK.


Pani minister Zalewska twierdzi, że dla dobra szkolnej oświaty trzeba będzie zmienić Kartę Nauczyciela. Związkowcy protestują.

- Uległy też likwidacji godziny karciane. Powiem niepopularną rzecz, jestem zwolennikiem likwidacji KN. Trzeba, by wszystkie zainteresowane strony usiadły do poważnej dyskusji. To ogromny problem dla samorządów i należałoby się zastanowić jak go rozwiązać.

Może warto zastanowić się nad wprowadzeniem rozwiązań, które funkcjonują choćby w Irlandii czy Francji, gdzie nauczyciele są w szkole od do konkretnej godziny. Z reguły od 8 do 15, prowadząc w tym czasie konkretne zajęcia dydaktyczne. Pewnie to miałoby sens, choć nauczyciele nie byliby z takiego rozwiązania zadowoleni.

Czy uda się wzmocnić szkolnictwo zawodowe i włączyć przedsiębiorców w ten etap reformy by przyjmowali na praktyki uczniów żeby uczyć ich zawodu?

- Szkolnictwo zawodowe w Polsce zostało zniszczone. Jest oczywiście potrzebne, powinno być jednak skorelowane z Izbami Rzemieślniczymi, z przedsiębiorcami. Mamy XXI wiek, a przystosowujemy się do szkolnictwa zawodowego, które sprzyja traktowaniu Polaków, jak pracowników drugiej kategorii.

Wciąż nie inwestujemy w nowoczesne technologie. Nie szkolimy przykładowo grafików, programistów. To są dziś kompetencje, które mogłyby nas wynieść z pułapki średniego rozwoju.

Nie słyszałem jednak o otwieraniu szkół zawodowych, które uczą grafiki komputerowej. Jeśli mamy kształcić dla Europy hydraulików i mechaników montujących samochody w niemieckich fabrykach, to dziękuję za taką reformę szkolnictwa zawodowego. Wolałbym byśmy kształcili twórców nowoczesnych maszyn.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jaskóła: Nowoczesna szkoła musi sprzyjać rozwijaniu talentów i kreatywności młodych ludzi

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!