XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Jarosław Kaczyński uczcił w Starachowicach pamięć matki

Jarosław Kaczyński uczcił w Starachowicach pamięć matki
Kaczyński w wystąpieniu, skierowanym do mieszkańców Starachowic dziękował za pamięć, która - jak mówił - jest ogromnie ważna. (fot. youtube.com)

Pamięć o tych, którzy odeszli jest ważna dla ich najbliższych, ale i dla wspólnoty, która musi trwać i opierać się o wartości - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński, który w Starachowicach uczestniczył we mszy odprawionej z okazji czwartej rocznicy śmierci jego matki, Jadwigi.

Matka prezesa PiS oraz nieżyjącego prezydenta Lecha Kaczyńskiego pochodziła ze Starachowic (Świętokrzyskie). W mieście tym wychowywała się, na Kielecczyźnie spędziła okupację.

Mszę św. odprawiono w kościele p.w. Wszystkich Świętych. Po nabożeństwie prezes PiS złożył kwiaty pod tablicami upamiętniającymi matkę oraz pod tablicą upamiętniającą brata i pozostałe ofiary katastrofy smoleńskiej. Tablice znajdują się w Panteonie Pamięci Narodu Polskiego, zlokalizowanym przy parafii.

Kaczyński w wystąpieniu, skierowanym do mieszkańców Starachowic dziękował za pamięć, która - jak mówił - jest ogromnie ważna.

"Ci którzy odchodzą, pozostają zwykle w pamięci bliskich, niektórzy także w tej pamięci szerszej, publicznej (…) która znajduje wyraz w różnego rodzaju aktach, które w przestrzeni publicznej przypominają o tych, których kochamy. Właśnie z tego rodzaju aktami mamy tutaj do czynienia. Są ważne - dla najbliższych, dla wspólnoty, która przecież musi zawsze iść dalej, musi trwać, musi budować swoje perspektywy, musi opierać się o wartości. A tymi, którzy te wartości wprowadzają w życie, którzy je w sobie noszą i czynią je praktyczną zasadą swojego działania, są właśnie ludzie" - mówił Kaczyński.

Jak podkreślił, jego matka była skromnym człowiekiem. "Była kimś, kto pokazał w ciągu tych 86 lat (…) że w trudnych, bardzo trudnych czasach, można żyć uczciwie, można wypełniać swoje obowiązki wobec wspólnoty, wobec ojczyzny, wobec rodziny (…) i mimo wszystko można trwać (…)" - mówił.

Kaczyński dodał, że kilka dni przed śmiercią jego matka powiedziała, że pokolenie II wojny światowej - do którego należała - nie miało szczęścia.

"Temu pokoleniu przyszło przez pół wieku żyć w czasach bardzo, bardzo trudnych. Ale można było - i moja mama jest tego przykładem - żyć uczciwie: działać w konspiracji, po wojnie w Sodalicji Mariańskiej, i nie wchodzić w żadne układy z tą władzą, która nie reprezentowała polskich interesów, która została narzucona z zewnątrz, uczciwie uczyć młodzież, uczciwie wykonywać zadania w pracy naukowej - pisać książki, które prawdziwie oddawały to, co miało być w nich opisane (…)"- podkreślił Kaczyński.

Jak ocenił, była jedną z wielu jej rówieśników, którzy - najpierw walcząc w konspiracji - po II wojnie światowej "w ogromnej większości potrafili zachowywać się przyzwoicie, potrafili dobrze żyć". "Pamięć o niej jest także pamięcią o tych innych, o wszystkich którzy trwali, którzy walczyli, dzięki którym dzisiaj tu jesteśmy, jesteśmy w wolnej Polsce" - powiedział.

Przed nabożeństwem prezes PiS odsłonił w mieście tabliczkę z nazwą ulicy imienia Jadwigi Kaczyńskiej - to odcinek dawnej ulicy Józefa Krzosa, zaczynający się przy Rondzie Lecha Kaczyńskiego. "To dla mnie przeżycie wielkie i bardzo pozytywne (…) Pamięć o mamie i o bracie to jest coś, co pozostanie zawsze dla mnie najcenniejsze, najdroższe, związane z jednej strony z bólem, ale z drugiej strony także ze świadomością, że były to osoby, które na różne sposoby, ale przyczyniły się do dobra Rzeczpospolitej (…)" - powiedział Kaczyński.

Decyzję o nadaniu ulicy imienia Jadwigi Kaczyńskiej, w październiku ub.r. podjęli radni Starachowic, podejmując uchwały o zmianie nazw kilkunastu ulic w związku z tzw. "ustawą dekomunizacyjną".

Podczas poniedziałkowej wizyty w Starachowicach prezes PiS złożył także kwiaty przy Pomniku Katyńskim na Skwerze Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Przy monumencie zmówiono także modlitwę.

Jadwiga Kaczyńska urodziła się 31 grudnia 1926 r. w Starachowicach, jako córka inżyniera budownictwa - Aleksandra Jasiewicza i Stefanii z Szydłowskich. W Starachowicach rodzina przebywała także w czasie wojny.

Kaczyńska w czasie okupacji hitlerowskiej była sanitariuszką Szarych Szeregów na Kielecczyźnie. Według not biograficznych, które ukazywały się w mediach, wstąpiła do konspiracyjnego harcerstwa w 1941 r., miała wówczas 14 lat; nadano jej pseudonim Bratek, należała do zastępu Zioła, zrzeszającego łączniczki. Po przyspieszonym kursie medycznym skierowano ją do pracy w starachowickim szpitalu, gdzie trafiali żołnierze ranni w akcji Burza. Kaczyńska ukończyła starachowickie I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki.

Jadwiga Kaczyńska była filologiem; pracowała w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, przez kilka lat uczyła języka polskiego.

Kaczyńska napisała obszerną monografię bibliograficzną poświęconą Janowi Józefowi Lipskiemu, zmarłemu w 1991 r. opozycjoniście, krytykowi i historykowi literatury; znała go dobrze, bo przez wiele lat pracowała z nim w IBL PAN. Napisała także wstęp do "Niemców" Leona Kruczkowskiego, a w 1992 r. wydała monografię tego pisarza. Była także współautorką "Słownika pseudonimów pisarzy polskich XV wieku - 1970 rok".

Zmarła w Warszawie 17 stycznia 2013 r. Została pochowana w rodzinnym grobowcu na warszawskich Starych Powązkach. W styczniu 2013 r. radni Starachowic jednogłośnie przyjęli uchwałę o przyznaniu Jadwidze Kaczyńskiej honorowego obywatelstwa miasta.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jarosław Kaczyński uczcił w Starachowicach pamięć matki

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!