REKLAMA

Jarosław Gowin zapowiada zmiany w kredytach studenckich

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 12 kwietnia 2016 07:35
Jarosław Gowin zapowiada zmiany w kredytach studenckich Studenci oraz doktoranci będą mogli wybrać jedną z czterech dostępnych rat (fot. nauka.gov.pl

• W ubiegłym tygodniu w Jastrzębiej Górze odbyła się 22. Krajowa Konferencja Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej.
• W spotkaniu z przedstawicielami samorządów studenckich wziął udział Jarosław Gowin – minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Zorganizowane przez Parlament Studentów RP spotkanie rozpoczęła debata, w której minister nauki odnosił się m.in. do najważniejszych przedsięwzięć realizowanych w najbliższym czasie przez resort. Jednym z nich była kwestia kredytów studenckich.

Kredyty studenckie to popularne źródło pomocy dla studentów borykających się z problemami finansowymi. Dotychczasowe przepisy utrudniały ich uzyskanie. Minister Gowin opowiedział o zmianach, które znalazły się w rozporządzeniu opracowywanym przez MNiSW.

- Kredyty będą przyznawane szybciej o trzy miesiące – mówił Jarosław Gowin. – Wprowadzimy możliwość przyjmowania wniosków już w wakacje, bezpośrednio po maturze – to był duży problem dla części chętnych na studia z mniej zamożnych rodzin, że musieli najpierw zainwestować, a dopiero potem dostawali te kredyty niejako wstecz – wyjaśniał minister.

Same kredyty będą również bardziej elastyczne niż do tej pory. Studenci oraz doktoranci będą mogli wybrać jedną z czterech dostępnych rat. Podstawowa pozostanie niezmieniona i wyniesie 600 zł. Studenci będą mogli ją jednak obniżyć do 400 zł lub podwyższyć do 800 lub 1000 zł.

Projekt zmian znajduje się na etapie konsultacji publicznych.

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA