Jarosław Gowin: Głosowałbym za utrzymaniem prezydenckiego weta

Jarosław Gowin: Głosowałbym za utrzymaniem prezydenckiego weta
Jarosław Gowin przyznał, że nie wie, jak głosowaliby posłowie PiS, ale - jak mówił - "koledzy z Solidarnej Polski na pewno oceniają weto prezydenckie krytycznie" (fot.PTWP)

Jeżeli dojdzie do głosowania nad prezydenckim wetem do ustawy o SN i nowelizacji ustawy o KRS, to ja z całą pewnością będę głosował za utrzymaniem go - zadeklarował wicepremier Jarosław Gowin.

• Gowin wyraził także swoją opinię na temat ewentualnego domagania się przez Polskę reparacji za straty wojenne od Niemiec.

• Zaznaczył, że Polska nigdy nie zrzekła się reparacji. "One nigdy nie zostały Polsce wypłacone i żaden praworządny, demokratyczny, polski rząd się ich nie zrzekł" - podkreślił.

Jego zdaniem zawetowane ustawy dotyczące SN i KRS były zgodne z konstytucją, lecz miały "inne wady". Jako przykład podał uprawnienia, które przypisałyby ministrowi sprawiedliwości.

Gowin przyznał, że nie wie, jak głosowaliby posłowie PiS, ale - jak mówił - "koledzy z Solidarnej Polski na pewno oceniają weto prezydenckie krytycznie". "Mamy w koalicji rządowej różne zdania na ten temat" - wskazał wicepremier. Według niego Zjednoczona Prawica powinna szukać teraz jedności. "Nawet jeżeli są różnice zdań, to nie powinniśmy ich artykułować publicznie" - podkreślił.

Wicepremier odniósł się również do tematu kampanii informacyjnej w sprawie reformy sądów. Za kampanię odpowiada Polska Fundacja Narodowa.

Szef MNiSW zaznaczył, że billboardy będące elementem kampanii PFN nie są "partyjne", ale "państwowe". "Reforma wymiaru sprawiedliwości to jest jedno z najważniejszych, najtrudniejszych zadań stojących przed Polską" - podkreślił.

Odnosząc się do sugestii prowadzącej program, że fundacja powinna zajmować się promocją Polski jedynie za granicą, wicepremier odparł, że nie zna statutu fundacji i nie wie, czy tak rzeczywiście jest. Zwrócił jednak uwagę, że reformą interesuje się nie tylko polska opinia publiczna. "Polski rząd jest oskarżany o łamanie praworządności za granicą" - przypomniał, nawiązując do procedury praworządności, którą prowadzi wobec Polski Komisja Europejska.

Polska Fundacja Narodowa podkreśla, że jej działania statutowe "włączają się w nurt ogólnopolskiego i światowego zainteresowania przeprowadzanymi w Polsce reformami".

Gowin wyraził także swoją opinię na temat ewentualnego domagania się przez Polskę reparacji za straty wojenne od Niemiec. "Z formalnego punktu widzenia - tak, z politycznego - trzeba przyjrzeć się mapie" - ocenił.

Jego zdaniem jeżeli istnieją pewne zagrożenia ze strony Rosji, to "nie możemy mieć złych stosunków z Niemcami". "Trzeba tę strzelbę, jaką są reparacje, trzymać na ścianie" - mówił. "Ja bym sprawdzał, czy w tej strzelbie jest nabój, czy jest proch, a potem bym się zastanawiał, czy to jest odpowiedni moment na ściąganie jej ze ściany" - dodał Gowin.

Zaznaczył, że Polska nigdy nie zrzekła się reparacji. "One nigdy nie zostały Polsce wypłacone i żaden praworządny, demokratyczny, polski rząd się ich nie zrzekł" - podkreślił.

Temat reparacji od Niemiec podniósł szef PiS Jarosław Kaczyński podczas lipcowej konwencji Zjednoczonej Prawicy, gdzie wyraził opinię, że Polska nigdy nie otrzymała odszkodowania za gigantyczne szkody wojenne. W podobnym tonie wypowiadał się szef MON Antoni Macierewicz. W sierpniu poseł PiS Arkadiusz Mularczyk poinformował, że wystąpił do Biura Analiz Sejmowych o przygotowanie informacji dotyczącej możliwości domagania się przez Polskę odszkodowań za straty wojenne od Niemiec.

 

×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Jarosław Gowin: Głosowałbym za utrzymaniem prezydenckiego weta

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!