XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Jarosław Gowin: Akces do Porozumienia zgłosiło już ok. 500 osób

Jarosław Gowin: Akces do Porozumienia zgłosiło już ok. 500 osób
Założyciel i lider ugrupowania Jarosław Gowin poinformował, że wśród osób, które chcą się przyłączyć do nowego ugrupowania są zarówno młodzi prawicowi działacze, aktywiści, jak i politycy z dużym doświadczeniem (fot. PTWP)

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy akces do Porozumienia, nowego ugrupowania, zgłosiło już ok. 500 osób – poinformował lider ugrupowania wicepremier Jarosław Gowin. Do Porozumienia przystąpił m.in. były radny PO Tomasz Urynowicz.

  • Jarosław Gowin  zapowiedział, że Porozumienie intensywnie pracuje nad porozumieniem samorządowym w ramach obozu Zjednoczonej Prawicy.
  • Według Gowina wydaje się przesądzone, że ugrupowania Zjednoczonej Prawicy będą miały wspólne listy na szczeblu sejmików wojewódzkich oraz wspólnych kandydatów w części miast prezydenckich.

Kongres Polski Razem Zjednoczonej Prawicy oraz Konwencja Zjednoczeniowa Polski Razem, Republikanów, środowisk wolnościowych i samorządowych odbyła się 4 listopada ub.r. w Warszawie. Formacje te utworzyły nowe ugrupowanie polityczne - Porozumienie.

Założyciel i lider ugrupowania Jarosław Gowin poinformował, że wśród osób, które chcą się przyłączyć do nowego ugrupowania są zarówno młodzi prawicowi działacze, aktywiści, jak i politycy z dużym doświadczeniem.

"W niedługim czasie, także tutaj w Małopolsce, ogłosimy przyłączenie się do Porozumienia ważnych polityków małopolskich, reprezentujących m.in. Platformę, ale nie tylko" - powiedział wicepremier. Przyznał, że o wstąpieniu do Porozumienia rozmawia z politykami w całym kraju.

Zdaniem Gowina część obecnych członków Platformy Obywatelskiej nie rozważałaby opuszczenia szeregów tej partii, gdyby PO zachowała swoją tożsamość ideową. W ocenie wicepremiera PO skręciło w kierunku lewicowo-liberalnym.

"Platforma, do której my wstępowaliśmy, była zupełnie inną partią niż obecne ugrupowanie. Była partią o profilu konserwatywno-wolnorynkowym" - podkreślił Gowin, który wystąpił z PO w 2013 r. Podkreślił, że b. szef Platformy Donald Tusk w jednym z wywiadów powiedział, że stał się socjaldemokratą. "I taka socjaldemokratyczna była polityka gospodarcza PO zwłaszcza pod koniec jej rządów" - ocenił wicepremier.

Na konferencji prasowej były krakowski radny PO Tomasz Urynowicz ogłosił, że przechodzi do Porozumienia. Jak mówił, podjął "trudną decyzję" o wystąpieniu z szeregów PO, dlatego, że w ostatnim czasie denerwował go sposób uprawiania polityki samorządowej, "najbliższej mieszkańców". Urynowiczowi nie podobały się - jak mówił - "zacietrzewienie, wieczny spór".

"Chcę budować porozumienie, iść w kierunku działań konkretnych dla mojej społeczności lokalnej, dla mojej małej ojczyzny, a poprzez te działania chcę budować dobro ojczyzny - Polski" - zaznaczył Urynowicz, który działa na rzecz krakowskiej Nowej Huty, i podkreślił: "Chodzi o to, by samorząd na nowo stał się samorządem mieszkańców".

Nowy działacz Porozumienia zaznaczył, że jego współpracownicy w PO wiedzieli, jakie ma poglądy. "Jeśli dalej chcę być aktywny, muszę zacząć mówić także o polityce, co mi się w niej nie podoba. Nie podzielam wizji współczesnej Polski, którą prezentuje PO" - podkreślił.

Gowin przyznał, że od dawna zna Urynowicza. "Reprezentowaliśmy kiedyś konserwatywny nurt Platformy Obywatelskiej, dzisiaj w PO właściwie nie ma już miejsca dla ludzi przywiązanych do tradycyjnych polskich wartości, takich jak patriotyzm, wiara czy rodzina" - zaznaczył.

Według wicepremiera w PO nie ma już też miejsca dla osób, które chcą uprawiać politykę "z troską o dobro konkretnych mieszkańców konkretnych dzielnic".

Zdaniem Gowina samorządowców przekonuje do jego ugrupowania także rola, jaką jego członkowie odegrali przy uchwalaniu nowej ordynacji wyborczej. "Kładliśmy nacisk na wydłużenie kadencji w samorządach do pięciu lat, zależało nam aby zasada dwukadencyjności nie działała wstecz tylko w przód, i byliśmy przeciwni zmianom wielkości okręgów wyborczych" - zaznaczył.

Polityk zapowiedział, że Porozumienie intensywnie pracuje nad porozumieniem samorządowym w ramach obozu Zjednoczonej Prawicy. Według Gowina wydaje się przesądzone, że ugrupowania Zjednoczonej Prawicy będą miały wspólne listy na szczeblu sejmików wojewódzkich oraz wspólnych kandydatów w części miast prezydenckich.

"Niższe szczeble samorządów - wybory na burmistrzów, wójtów, wybory do rad powiatów - moim zdaniem decyzje powinny należeć do lokalnych struktur partii. Co oznacza, że będą miejsca w Małopolsce, w których Porozumienie wystawi własne listy" - powiedział Gowin.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jarosław Gowin: Akces do Porozumienia zgłosiło już ok. 500 osób

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!