XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Jakie jest realne zagrożenie realizacji planu Morawieckiego?

Jakie jest realne zagrożenie realizacji planu Morawieckiego?
Prof. Dariusz Filar, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej (Fot. PTWP/Piotr Waniorek)

• Trwają konsultacje, dotyczące rządowej "Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju".
• Jakie jest realne zagrożenie realizacji tej strategii i na czym rząd powinien skupić swoją uwagę wskazuje prof. Dariusz Filar, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej.

W projekcie „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” mocny nacisk położono na państwo, które może stać się kreatorem wzrostu gospodarczego czy nowych, innowacyjnych kierunków i przedsięwzięć przyspieszających postęp. Spółki Skarbu Państwa mają w tym v odegrać szczególną rolę.

- Ja w to po prostu nie wierzę! Z dwóch powodów. Po pierwsze: gdy decyzje o wydatkowaniu środków zapadają w spółkach Skarbu Państwa lub kontrolowanych przez państwo, to czynnik polityczny zaczyna dominować nad gospodarczym…

Jakiś przykład?

- Mamy zbudować 10 promów dla bałtyckich przewoźników, kontrolowanych przez Skarb Państwa. I ci przewoźnicy mają ulokować zamówienia nie w prywatnych stoczniach na gdańskim wybrzeżu, które bardzo dobrze sobie radzą, lecz w ledwie dyszących stoczniach Pomorza Zachodniego.

Oznacza to, że już na początku pojawia się impuls wygenerowany przez państwo, ale wchodzą w to kolejne struktury państwowe - i rachunek ekonomiczny ustępuje presji politycznej.

Inny przykład to ten, który rozsierdził ostatnio inwestorów giełdowych. Okazuje się, że - kupując akcje spółki energetycznej - de facto nabywa się kopalnie, bo podjęto decyzję, że dana spółka ma zainwestować w przemysł węglowy. I znowu mamy do czynienia z czynnikiem politycznym a nie ekonomicznym.

A drugi powód?

- A to już kwestie czysto finansowe. Na przykład: jeśli prywatny przedsiębiorca ubiega się o finansowanie zewnętrzne, o kredyt, to musi przede wszystkim przekonać bank lub inwestora, że inwestycja przyniesie określoną stopę zwrotu przy określonym ryzyku. W momencie kiedy wydatkowane są środki publiczne, znowu rachunek ekonomiczny robi się wątpliwy.

Dlatego też z niepokojem patrzę na pomysły przejęcia kontroli nad bankami. Wiadomo, że kiedy bank przestaje być podmiotem prywatnym, a staje się instytucją uzależnioną od polityki, to decyzje o kredytowaniu przedsięwzięć podejmuje się znowu niekoniecznie w wyniku rachunku ekonomicznego.

To są dwie kwestie, które mnie niepokoją - tzn. fakt, że strategia miałaby być finansowana z pieniędzy publicznych i że miałoby to się odbywać poprzez podmioty kontrolowane przez państwo. Sektor prywatny schodzi na drugi plan…

Czytaj cały wywiad TUTAJ.

 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jakie jest realne zagrożenie realizacji planu Morawieckiego?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!