REKLAMA

"Inka" patronką szkoły na Pomorzu. MEN wzięło udział w uroczystościach

  • Autor: GP
  • 21 czerwca 2016 13:05
"Inka" patronką szkoły na Pomorzu. MEN wzięło udział w uroczystościach Maciej Kopeć w szkole na Pomorzu, już imienia Danuty Siedzikówny. (fot.:men.gov.pl)

Maciej Kopeć, wiceminister w resorcie edukacji odwiedził szkołę na Pomorzu, której nadano imię bohaterskiej nastolatki, która walczyła w ruchu oporu z nazizmem.

Wiceminister zdecydował się uczestniczyć w uroczystości nadania imienia Danuty Sedzikówny (pseudonim "Inka") szkole w województwie pomorskim.

Patronką Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Czarnem została sanitariuszka AK oraz bohaterka, która walczyła w ruchu oporu z nazizmem. W uroczystości udział wzięła m.in. siostrzenica "Inki".

- Ministerstwo z uwaga przygląda się i wspiera wszelkie inicjatywy mające na celu upamiętnienie bohaterów polskiego podziemia niepodległościowego - mówił do zebranych Maciej Kopeć, który pogratulował organizatorom wyboru patrona szkoły.

Uroczystości rozpoczęła msza święta pod przewodnictwem ordynariusza diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej bp. Edwarda Dajczaka. Następnie odbyło się poświęcenie sztandaru i przekazanie aktu oraz ślubowanie uczniów.

Czytaj: Są nowe nazwiska, zgłoszone do kolegium IPN

Później odsłonięto pamiątkową tablicę ze srebrnym sercem dla „Inki”, w środku której znajduje się ziemia z odnalezionego grobu niezłomnej sanitariuszki.

Pamiątkowa tablica poświęcona walczącej z nazizmem bohaterce od której imienia została nazwana szkoła w Czarnem. (źródło: men.gov.pl)

Danuta Siedzikówna „Inka” urodziła się w 1928 r. Mając 15 lat wstąpiła do Armii Krajowej. Od 1946 r. jako łączniczka i sanitariuszka służyła w 5 Wileńskiej Brygadzie AK mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Aresztowana, po ciężkim śledztwie została skazana na śmierć nie mając nawet osiemnastu lat. Przed śmiercią zdążyła jeszcze wykrzyknąć słowa: „Niech żyje Polska!”.

Jej szczątki zostały odnalezione rok temu na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku przez badaczy IPN, m.in. prof. Krzysztofa Szwagrzyka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA