Grzegorz Schetyna na spotkaniu w Parlamencie Europejskim. Co na to Beata Szydło?

Grzegorz Schetyna na spotkaniu w Parlamencie Europejskim. Co na to Beata Szydło?
Szef PO Grzegorz Schetyna rozmawiał w Brukseli z politykami Europejskiej Partii Ludowej (fot. twitter/Grzegorz Schetyna)

• Szef PO Grzegorz Schetyna rozmawiał w Brukseli z politykami Europejskiej Partii Ludowej o kształcie rezolucji Parlamentu Europejskiego o sytuacji w Polsce.
• Premier Beata Szydło zaapelowała o rozwiązywanie polskich problemów w Polsce.

"Polsce potrzebny jest spokój i konsensus. Zachęcam opozycję do refleksji. Polskie problemy rozwiązujmy w Polsce" - napisała na Twitterze szefowa rządu.

Schetyna wziął udział w spotkaniu Europejskiej Partii Ludowej. Zaplanowano m.in. jego rozmowy z kanclerz Niemiec Angelą Merkel oraz szefem frakcji EPL w europarlamencie Manfredem Weberem. Spotkania europejskich chadeków odbywają się cyklicznie przed szczytami UE.

"Będziemy konsultować i rozmawiać o sytuacji w Polsce. Jesteśmy bardzo często pytani i ta nasza ocena jest jednoznaczna i krytyczna. Przyjeżdżamy, żeby rozmawiać o konkretach. Tym konkretem będzie rezolucja, która pojawi się na posiedzeniu Parlamentu Europejskiego w przyszłym miesiącu" - mówił jeszcze przed spotkaniem EPL Schetyna dziennikarzom w Brukseli.

"Dziś twardo mówimy: nie ma zgody na łamanie prawa, na łamanie konstytucji. Dziś oczekujemy publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego i to może otworzyć przestrzeń do rozmowy między rządzącymi a opozycją, między PiS a PO" - dodał polityk PO.

Jak przekonywał, największe frakcje PE są za przyjęciem rezolucji ws. sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce. Dodał, że głosy tych ugrupowań mają złożyć się na przekonanie, że "nie ma innej drogi" niż szanowanie prawa.

Według zapowiedzi rozmowa z liderami EPL miała dotyczyć tego, czy rezolucja PE ma obejmować tylko kwestię Trybunału Konstytucyjnego, czy też inne sprawy. Schetyna w tym kontekście wymienił "likwidację służby cywilnej", ustawę o prokuraturze, ustawę o policji.

Odnosząc się do stanowiska PO ze stycznia, gdy partia ta była przeciw przyjmowaniu rezolucji przez PE, oświadczył, że nastąpiła zmiana stanowiska, bo PiS "idzie w kierunku łamania prawa i nieszanowania wyroków TK". "Sytuacja dojrzała do tego, żeby PE przyjął rezolucję odnośnie sytuacji w Polsce" - powiedział.

Minister ds. europejskich Konrad Szymański mówił dziennikarzom, że sprawa opinii Komisji Weneckiej na temat sytuacji związanej ze zmianami w Trybunale Konstytucyjnym "nie jest przedmiotem zainteresowań i kontaktów rządu" podczas szczytu UE.

"Nie spotkałem żadnego polityka PiS, który chciałby zlekceważyć albo grać na czas w tej sprawie (sporu o TK - PAP). Ta sprawa jest ważna, natomiast jestem przekonany, że jej rozwiązanie jest w Polsce" - zapewnił.

Jego zdaniem paradoksalnie efektem "nadmiernej aktywności instytucji europejskich" w kwestii sporu o TK jest "radykalne utwardzenie stanowiska opozycji, która jest potrzebna do tego, by zawrzeć kompromis w tej sprawie". "Kompromis musi być wykuty w Warszawie, a nie w Brukseli czy w Wenecji" - powiedział Szymański.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (5)

Do artykułu: Grzegorz Schetyna na spotkaniu w Parlamencie Europejskim. Co na to Beata Szydło?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!