Gowin: Opinia Komisji Weneckiej to też wskazówka dla opozycji

Gowin: Opinia Komisji Weneckiej to też wskazówka dla opozycji
Gowin: "Będziemy analizować opinię Komisji Weneckiej, ale nie zgadzam się, że jest to opinia miażdżąca" (fot. Bot/wikipedia/CC BY 2.0)

• Będziemy analizować opinię Komisji Weneckiej, ale nie zgadzam się, że jest to opinia miażdżąca.
• Kiedy Komisja Wenecka mówi o potrzebie nowych rozwiązań konstytucyjnych, to jest to apel nie tylko do obozu rządzącego, ale też opozycji - uważa wicepremier Jarosław Gowin.

Jarosław Gowin był w poniedziałek pytany o projekt opinii Komisji Weneckiej, który trafił do rządu. "Nie zgadzam się z oceną, że to jest opinia miażdżąca. Będziemy ją analizować. Będziemy wskazywać na to, co naszym zdaniem w stanowisku Komisji powinno być zmodyfikowane. Natomiast od początku mówiliśmy, że te rozwiązania, które wprowadzamy obecnie, są rozwiązaniami prowizorycznymi, rozwiązaniami przejściowymi. Potrzebne jest nowe, konstytucyjne umocowanie Trybunału i muszę powiedzieć z satysfakcją, że Komisja też taką potrzebę wskazuje" - powiedział szef resortu nauki.

Podkreślił, że opinia Komisji Weneckiej nigdy nie ma charakteru wiążącego, jest natomiast ważną przesłanką i dla poszczególnych rządów, i instytucji międzynarodowych np. dla Komisji Europejskiej czy Parlamentu Europejskiego. "Ja chciałbym zaapelować do polityków opozycji, zwłaszcza Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej, żeby przeczytali tę opinię naprawdę uważnie. Tam zawarte są też wskazówki pod ich adresem. Kiedy Komisja Wenecka mówi o potrzebie nowych rozwiązań konstytucyjnych, to jest to apel nie tylko do nas - obozu rządzącego, ale też do opozycji. Bez poparcia ze strony opozycji nowej konstytucji nie będzie" - podkreślił wicepremier.

Zobacz: Nowoczesna: PiS stoi przed wyborem: droga do dyktatury lub wykonanie orzeczeń TK

W projekcie opinii Komisja Wenecka w konkluzjach wzywa wszystkie organy państwa do pełnego poszanowania i wprowadzenia w życie orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego. Komisja wita z uznaniem fakt, że wszyscy polscy rozmówcy wyrażali przywiązanie do Trybunału jako gwaranta nadrzędności konstytucji w Polsce. Jednak dopóki sytuacja kryzysu konstytucyjnego odnoszącego się do TK pozostaje nierozwiązana i dopóki Trybunał nie może wykonywać pracy w skuteczny sposób, zagrożone są nie tylko rządy prawa, ale także demokracja i prawa człowieka - stwierdzono.

Dodano, że konieczne jest znalezienie rozwiązania obecnego konfliktu wokół składu TK. W państwie prawa jakiekolwiek rozwiązanie musi mieć za podstawę zobowiązanie do poszanowania i pełnego wprowadzania w życie orzeczeń Trybunału - dodano. Dlatego Komisja wzywa wszystkie organy państwa do pełnego poszanowania i wprowadzenia w życie orzeczeń Trybunału i w szczególności wzywa Sejm do odwołania uchwał, które podjęto na podstawie ustaleń uznanych przez Trybunał za niekonstytucyjne - głosi projekt opinii. Dodano, że zgłoszona w Sejmie propozycja odwołania wszystkich sędziów Trybunału "nie może być częścią jakiegokolwiek rozwiązania, które szanuje rządy prawa". Podano także w wątpliwość argument o konieczności zapewnienia pluralizmu politycznego w składzie Trybunału.

Czytaj: KE czeka na ostateczny raport Komisji Weneckiej na temat Polski

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gowin: Opinia Komisji Weneckiej to też wskazówka dla opozycji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!