XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Gowin: Nowy sposób finansowania uczelni podniesie poziom kształcenia

Gowin: Nowy sposób finansowania uczelni podniesie poziom kształcenia
Minister Jarosław Gowin zakłada, że ci, którzy będą tracić na nowym rozwiązaniu, będą protestować (fot. nauka.gov.pl)

Nowy sposób finansowania uczelni, oparty o proporcję między liczbą pracowników naukowych a liczbą studentów, podniesie poziom kształcenia – uważa wicepremier Jarosław Gowin.

Nowy algorytm finansowy odejdzie od związku pomiędzy poziomem finansowania uczelni a liczbą studentów. Ma zostać wprowadzony model skandynawski, który przewiduje, że poziom finansowania jest skorelowany nie z liczbą studentów, ale z czynnikiem jakościowym, jakim jest proporcja pomiędzy liczbą studentów a liczbą pracowników naukowych.

"Konsekwencją będzie podniesienie jakości kształcenia" - powiedział Jarosław Gowin.

"Do tej pory tak naprawdę rozstrzygającym elementem czy składnikiem finansowania jest liczba studentów, co w warunkach niżu zrodziło zjawisko swoistej pogoni za studentem, powodując obniżenie poziomu wymagań" - przypomniał.

"Chcemy odejść od finansowania w zależności od liczby studentów, a zastosować model skandynawski - czyli uzależnić model finansowania od proporcji między liczbą pracowników, a liczbą studentów. Skandynawowie doszli do wniosku, że ta optymalna proporcja to jest 1:12, bo wtedy są szanse na kształcenie na naprawdę wysokim poziomie. My przyjmujemy tutaj pewien margines bezpieczeństwa i chcemy w sposób najwyższy finansować uczelnie, gdzie byłaby proporcja 1 pracownik naukowy na 11-13 studentów" - dodał Jarosław Gowin.

Czytaj też: Gowin: Partnerstwo z samorządem kluczowe dla rozwoju innowacyjności

"Jeżeli będzie ich mniej albo, co znacznie częstsze, więcej - w Polsce są uczelnie publiczne, które w dodatku roszczą sobie pretensje do tego, żeby być czołowymi polskimi uczelniami, tam jest proporcja np. 1 pracownik naukowy na 25 lub 27 studentów - no to takie uczelnie będą na tym finansowo tracić" - mówił.

Minister zakłada, że ci, którzy będą tracić na nowym rozwiązaniu, będą protestować. "To zjawisko naturalne w demokracji, ja te protesty szanuję, jestem też otwarty na głosy krytyki, pod jednym warunkiem - że ci, którzy krytykują, nie będą bronić status quo, tylko zaproponują lepsze rozwiązania" - zaznaczył.

Jak poinformował, wyniki pierwszych symulacji wskazują, że uczelnie powszechnie uchodzące za kształcące na najwyższym poziomie na tym algorytmie korzystają. Stracą natomiast - jak mówił - te, które kształcą masowo, a są to prawie wszystkie uczelnie ekonomiczne za wyjątkiem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

"Jeżeli nie będziemy mieli dobrze kształcących uczelni, to na nic nam się nie zdadzą plany Morawieckiego, fundusze unijne. Dzisiaj siłą, bogactwem narodu są dobrze wykształceni pracownicy - to jest warunek sine qua non skoku cywilizacyjnego, czy rozwoju cywilizacyjnego Polski" - podsumował wicepremier.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gowin: Nowy sposób finansowania uczelni podniesie poziom kształcenia

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!