Giełda nazwisk nowych wojewodów. Są już pierwsze pewne kandydatury

Giełda nazwisk nowych wojewodów. Są już pierwsze pewne kandydatury
Według portalu GazetaWroclawska.pl wojewodą dolnośląskim będzie Paweł Hreniak fot. mat. pras.

Wraz z dymisją premier Ewy Kopacz i jej rządu, dymisję złożyli wszyscy wojewodowie. Wciąż czekamy na wybór nowych włodarzy. Kiedy nastąpi? – O tym decyduje premier – mówi dr Jacek Zaleśny, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego. Nieoficjalnie mówi się, że pierwszych wojewodów możemy poznać już w przyszłym tygodniu.

Wszyscy wojewodowie, za wyjątkiem podlaskiego (tam urząd pozostaje nieobsadzony od początku października), złożyli dymisję wraz z premier Ewą Kopacz i jej rządem 12 listopada. Od tego czasu urzędy wojewódzkie czekają na wybór nowych włodarzy. O terminie ich powołania zdecyduje premier Beata Szydło. Nieoficjalnie mówi się, że pierwszych wojewodów możemy poznać już na początku przyszłego tygodnia.

– Wojewodów powołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek ministra właściwego ds. administracji publicznej, którym aktualnie jest minister spraw wewnętrznych i administracji, czyli Mariusz Błaszczak. Są oni przedstawicielami Rady Ministrów w województwie, tj. pełnią funkcje sensu stricto polityczne, zależne od polityki prowadzonej przez Radę Ministrów. Z tego powodu, wraz z powołaniem nowej Rady Ministrów, ma miejsce powołanie nowych wojewodów. Odbywa się to bez zbędnej zwłoki, tj. wtedy, kiedy Prezes Rady Ministrów jest przekonana, że zaprezentowana jej przez ministra kandydatura nowego wojewody jest właściwa. A kiedy to nastąpi? O tym decyduje premier – mówi dr Jacek Zaleśny konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego.

Hreniak wojewodą dolnośląskim

W mediach od kilku dni trwają spekulacje na temat kandydatur na nowych wojewodów. Na razie jedynym pewnym kandydatem wydaje się być wojewoda dolnośląski. Jak dowiedział się portal GazetaWroclawska.pl, ma nim zostać Paweł Hreniak. Według portalu jest to kandydatura, o której osobiście zdecydował prezes PiS Jarosław Kaczyński. Hreniak jest magistrem ekonomii i politologii, absolwentem Uniwersytetu Wrocławskiego, radnym wojewódzkim III, IV i V kadencji, przewodniczącym klubu radnych PiS w sejmiku. Jego kontrkandydatem na fotel wojewody był podobno Krzysztof Grzelczyk, który w latach 2005-2007 pełnił już funkcję wojewody.

Radni na wojewodów

Podobno pewną kandydaturę ma też Małopolska. Na stanowisku wojewody tego regionu miałby zasiąść Józef Pilch, radny miasta Krakowa i wiceprzewodniczący rady. W województwie lubelskim najpewniejszym kandydatem, według „Kuriera Lubelskiego”, jest Wojciech Żukowski, który w latach 2005-2007 był już wojewodą, natomiast w województwie kujawsko-pomorskim – Marek Gralik. Swoją kandydaturę potwierdził na łamach „Gazety Pomorskiej”. Gralik od 1998 roku jest radnym Bydgoszczy. Wydaje się, że zaskoczeniem nie będzie tez wybór wojewody warmińsko-mazurskiego. Tutaj największe szanse na stanowisko ma Sławomir Sadowski, senator VI i VII kadencji, radny sejmiku wojewódzkiego.

Na Podkarpaciu znaki zapytania

Pewnej kandydatury nie ma Podkarpacie. Na liście nazwisk, którą przedstawił portal Nowiny24.pl, pojawiły się głównie kobiety: Ewa Draus, radna sejmiku wojewódzkiego i była wojewoda podkarpacki, Dorota Łukaszyk, dyrektor Telewizji Kablowej Bieszczady oraz Ewa Leniart, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie. Wcześniej mówiono także o kandydaturze Adama Pęzioła, byłego wojewody opolskiego i wiceministra finansów oraz Zbigniewa Nawrockiego, wykładowcy w Państwowej Wyższej Szkole Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu.

Trwają spekulacje

W Kielcach wojewodą może zostać Andrzej Bętkowski, poseł VI i VII kadencji lub Janusz Knap, dyrektor Wzgórza Zamkowego oraz były prezes Radia Kielce. W województwie opolskim wśród najpewniejszych kandydatów wymieniany jest Arkadiusz Szymański, radny wojewódzki PiS i szef klubu radnych w sejmiku. W Łodzi mówi się o Jerzym Kropiwnickim, który w latach 2002-2010 pełnił funkcję prezydenta Łodzi. Natomiast w województwie podlaskim o Andrzeju Dudzie, burmistrzu miasta Kolno. Na Pomorzu wymienia się dwie kandydatury: Piotra Karczewskiego, który tę funkcję sprawował już w 2007 roku, oraz Aleksandry Jankowskiej, która była jego zastępcą. Pozostałe województwa cierpliwie czekają na oficjalne nominacje.

 

×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Giełda nazwisk nowych wojewodów. Są już pierwsze pewne kandydatury

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!