XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Emerytura dla żołnierzy: Będą zmiany? Ministerstwo wyjaśnia

Emerytura dla żołnierzy: Będą zmiany? Ministerstwo wyjaśnia
Żołnierze (a także funkcjonariusze służb mundurowych i specjalnych), którzy wstąpili do służby od 2013 roku, nabędą uprawnienia emerytalne po 55. roku życia i 25 latach służby. (Zdjęcie ilustracyjne, fot.mon.gov.pl/mjr Robert Siemaszko)

Zmiany w systemie emerytalnym żołnierzy dotyczą tylko emerytów wojskowych, którzy służyli totalitarnemu państwu komunistycznemu – powiedział w Sejmie wiceszef MON Bartłomiej Grabski.

• Nie są planowane żadne zmiany w systemie emerytalnym żołnierzy zawodowych w służbie czynnej. Zmiany dotyczą tylko tych żołnierzy, którzy już są na emeryturach a służyli totalitarnemu państwu komunistycznemu.

• Obecne kierownictwo resortu obrony narodowej nie planuje żadnych zmian w systemie emerytalnym żołnierzy zawodowych w służbie czynnej - podkreślił Bartłomiej Grabski.

• Zapewniał też, że celem MON jest zapewnienie obecnie służącym żołnierzom godziwych uposażenie oraz stabilności i pewności służby.

Pytanie w sprawie zmian w systemie emerytalnym żołnierzy zawodowych zadali posłowie PO - Czesław Mroczek (b. wiceszef MON) i Cezary Tomczyk. Zwracali uwagę, że system zaopatrzenia emerytalnego żołnierzy zawodowych jest jednym z filarów stabilności służby. "2 grudnia ub.r. do Sejmu wpłynął projekt ustawy o zmianie systemu zaopatrzenia emerytalnego żołnierzy zawodowych i ich rodzin, w którym planujecie drastyczne obniżenie emerytur, a w szczególności, co już jest niezwykle bulwersujące, rent rodzinnych wypłacanych rodzinom poległych żołnierzy. Ta ustawa ma objąć wiele tysięcy żołnierzy i ich rodzin" - powiedział Mroczek.

Czytaj też: Żołnierze batalionowej grupy bojowej NATO już w Polsce

Wiceszef MON Bartłomiej Grabski odpowiedział, że planowane zmiany dotyczą tylko tych żołnierzy, którzy już są na emeryturach a służyli totalitarnemu państwu komunistycznemu. "Obecne kierownictwo resortu obrony narodowej nie planuje żadnych zmian w systemie emerytalnym żołnierzy zawodowych w służbie czynnej" - podkreślił Grabski.

Zaznaczył, że projekt z 2 grudnia zakłada obniżenie emerytur np. członkom Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego oraz byłym żołnierzom Wojskowej Służby Wewnętrznej i Zarządu II Sztabu Generalnego WP (czyli wywiadu wojskowego). "Ten projekt, który leży w Sejmie jest wyrazem elementarnej sprawiedliwości społecznej. Nie godzi się, żeby żołnierze, którzy służyli totalitarnemu państwu, otrzymywali znacznie wyższe emerytury od innych" - przekonywał Grabski. Zapewniał też, że celem MON jest zapewnienie obecnie służącym żołnierzom godziwych uposażenie oraz stabilności i pewności służby.

Grabski podkreślał też, że za rządów PO-PSL, w latach 2010-12 odejścia żołnierzy ze służby były wyższe niż obecnie. Jak powiedział, w 2016 r. z wojska odeszło 267 pułkowników, podczas gdy w 2010 r. - 294; w latach 2010-11 służbę zakończyło 531 pułkowników, a w latach 2015-16 - 402. "Liczby wskazują, że kompletnie nieuzasadnionym jest przytaczany przez polityków Platformy Obywatelskiej argument o masowych odejściach a wręcz czystkach w armii" - powiedział wiceminister.

Dopytywany przez posłów PO, Grabski powiedział, że w przypadku żołnierzy i funkcjonariuszy, którzy mieli epizod w poprzednim systemie, a w wolnej Polsce zginęli podczas wykonywania zadań służbowy, w szczególności podczas misji zagranicznych, MON gotowe jest zaakceptować poprawki w złożonym 2 grudnia 2016 r. projekcie ustawy.

Cały artykuł czytaj tutaj.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Emerytura dla żołnierzy: Będą zmiany? Ministerstwo wyjaśnia

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!