Ekspert: Rozbieżności w relacjach z Niemcami dotyczą energetyki i roli Rosji

Ekspert: Rozbieżności w relacjach z Niemcami dotyczą energetyki i roli Rosji
Rozbieżności w relacjach polsko-niemieckich dotyczą energetyki i spojrzenia na rolę Rosji w budowaniu bezpieczeństwa w Europie (fot.:pixabay.com)

• Rozbieżności w relacjach polsko-niemieckich dotyczą energetyki i spojrzenia na rolę Rosji w budowaniu bezpieczeństwa w Europie - mówi PAP prof. Erhard Cziomer.
• Niewątpliwym spoiwem tych relacji jest handel - dodaje.

W czwartek (16 czerwca) prezydent Andrzej Duda rozpocznie dwudniową wizytę w Berlinie. Wśród tematów rozmów z niemieckimi politykami ma być współpraca gospodarcza, gazociąg Nord Stream 2 i sankcje nałożone na Rosję.

Prof. dr hab. Erhard Cziomer z Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego uważa, że w interesie Niemiec jest współpraca z Polską niezależnie od rządzącej w niej opcji politycznej. Zwraca uwagę, że niemiecki rząd jest wstrzemięźliwy w ocenie relacji Polski z Komisją Europejską. "Niemcy oficjalnie nie chcą być utożsamiane z Komisją Europejską, która krytykuje sprawy wewnętrzne związane z Trybunałem Konstytucyjnym. Robi to prasa niemiecka, w której pisze również sporo dziennikarzy polskich, w tym związanych również z opozycją w naszym kraju. Rząd niemiecki jest raczej wstrzemięźliwy" - zaznacza.

Jak mówi - niewątpliwym spoiwem w relacjach polsko-niemieckich jest handel. Podkreśla, że choć inwestycje niemieckie w Polsce są większe niż polskie w Niemczech, to jesteśmy na wysokim 10. miejscu jako partner handlowy tego kraju.

Czytaj też: Niemiecka prasa: Relacje polsko-niemieckie krytyczne

Rozbieżności w polsko-niemieckich relacjach niezależnie od układu politycznego w Polsce dotyczą między innymi - zdaniem eksperta - bezpieczeństwa energetycznego, co najbardziej widać na przykładzie projektu budowy gazociągu Nord Stream 2. Cziomer podkreśla, że firmy niemieckie i zachodnie przygotowują jego drugą nitkę. "Sprawa nie jest przesądzona, ale można założyć, że inwestycja prędzej czy później zostanie zrealizowana. Dzieje się to w sytuacji nie najlepszych stosunków Polski z Rosją i obowiązujących sankcji zachodnich" - dodaje. Cziomer uważa, że Niemcy nie widzą potrzeby dywersyfikacji gazu, tak jak Polska, która chce uniezależnić się od dostaw surowca ze Wschodu dzięki przesyłowi gazu z norweskiego szelfu.

Za stopniowym znoszeniem sankcji opowiadają się m.in. niemieckie środowiska gospodarcze, zwłaszcza związane z Komisją Wschodnią Gospodarki Niemieckiej. Niemcy w związku z sankcjami tracą na handlu z Rosją więcej niż Polska - ocenia ekspert. Także inne kraje - Włochy i Francja - podnoszą, że w związku z sankcjami ponoszą dużo większe straty niż kraje Europy Środkowej i potrzebny jest w tej sprawie kompromis - mówi ekspert. "Kolejni ministrowie spraw zagranicznych krajów NATO i Unii Europejskiej wyjeżdżają coraz częściej na rozmowy polityczne do Moskwy" - zauważa.

"Polska jest za ich utrzymaniem. Niemiecki rząd ze względów politycznych nie popiera zniesienia sankcji, ale latem Unia Europejska prawdopodobnie przedłuży je ostatni raz" - ocenia. "Sankcje nigdy nie trwają wiecznie. Przychodzi moment, gdy są stopniowo rozluźniane. Wielu obserwatorów uważa, że powoli do tego momentu się przybliżamy" - ocenia ekspert.

Zobacz: Macierewicz: Rosja największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa świata

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ekspert: Rozbieżności w relacjach z Niemcami dotyczą energetyki i roli Rosji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!