XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Dla Morawieckiego włoskie banki są słabym ogniwem europejskiej gospodarki

Dla Morawieckiego włoskie banki są słabym ogniwem europejskiej gospodarki
Kondycja europejskich banków niepokoi ministra rozwoju. Morawiecki widzi problemy na południu kontynentu. (fot.:twitter.com/MR_GOV_PL)

• Wicepremier Mateusz Morawiecki (PiS) w rozmowie prasowej zwracał uwagę na nie najlepszą kondycję banków Europy.
• Wymieniał zwłaszcza instytucje finansowe we Włoszech i Portugalii.
• Przypominał też, że Polskę trzeba widzieć w kontekście światowej gospodarki, i nie zapominać o powodach zjawisk ekonomicznych.

W wydaniu tygodnika "Wprost", które ukazało się we wtorek (13 września) drukowano wywiad ekonomiczny z Mateuszem Morawieckim. Polski wicepremier i minister rozwoju mówił w rozmowie o sytuacji ekonomicznej współczesnej Europy.

Rozmowa wychodzi od subiektywnej oceny Morawieckiego kondycji banków europejskich. Wicepremier nie wyklucza kryzysu ekonomicznego.

Banki papierkiem lakmusowym ekonomii

- Dziś największym wyzwaniem dla stabilności sektora (finansowego - red.) i szerzej europejskiej gospodarki jest sytuacja włoskich banków, które zmagają się z olbrzymim problemem zagrożonych kredytów - mówił Morawiecki. - Szacuje się, że we Włoszech problem ze spłacalnością dotyczy około 18 proc. kredytów w bilansach banków. Temat dokapitalizowania banków jest również ważny w Portugalii. Problem banków dotyka nawet Niemcy, ale również inne kraje.

Polityk przypomina, że dzisiaj europejska gospodarka jest w stagnacji, co przekłada się na finalną kondycję banków (kluczowego elementu systemu ekonomicznego).

Czytaj: Decyzje agencji ratingowej cieszą ministra rozwoju

- Mieszanka długich lat polityki deflacyjnej na południu Europy i ultra niskich stóp procentowych w strefie euro, ma swoje konsekwencje dla europejskich banków - przypominał Morawiecki.

Polska w globalnej ekonomii

W ocenie polskiej roli we współczesnej europejskiej gospodarce Morawiecki jest dobrej myśli, ale wytyka też kilka błędów.

- Polska debata ekonomiczna zbyt często skupia się na symptomach pewnych procesów zamiast ich istocie - diagnozował w wywiadzie Morawiecki. - Zdecydowanie za mało czasu spędzamy na rozmowie o globalnych nierównowagach.

Po tych słowach wicepremier przypomina, że nie można Polski traktować osobno.

Morawiecki szuka nowych mechanizmów rozwoju

W ubiegłym tygodniu (7 września) minister rozwoju referował spojrzenie na polską gospodarkę w Krynicy.

- Pytanie o plan jest pytaniem o model rozwoju - tłumaczył. - Czy chcemy się rozwijać w oparciu o niskie płace, niskie koszty i model niskokosztowy, czy chcemy poszukiwać wysoko dochodowych mechanizmów rozwoju? Wcześniej przyciągaliśmy inwestorów głównie w oparciu o model niskokosztowy, ale czy możemy w ten sposób konkurować, kiedy w Azji jest 3,5 mld ludzi, którzy mogą wytwarzać po kosztach znacznie niższych niż my? - pytał wicepremier. - A więc nie tędy droga; szukamy ścieżek opartych o rewolucję cyfrową - skonkludował.

Czytaj: Ojciec wicepremiera zakłada partię polityczną

Mateusz Morawiecki jest bankowcem, który przez wiele lat prowadził Bank Zachodni WBK. Odszedł z tego sektora w 2015 roku, gdy wszedł w skład rządu Beaty Szydło. W Radzie Ministrów odpowiada za gospodarkę i kierunki rozwoju Rzeczpospolitej.

Jest synem Kornela Morawieckiego, niezależnego posła na Sejm RP.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dla Morawieckiego włoskie banki są słabym ogniwem europejskiej gospodarki

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!