REKLAMA

Dera: Nowelizacja ustaw samorządowych jesienią

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: Portalsamorzadowy.pl
  • 05 lipca 2016 13:57
Dera: Nowelizacja ustaw samorządowych jesienią Andrzej Dera (fot.:prezydent.pl)

Jesienią ma być gotowy pierwszy zbiór nowelizacji, które pomogą w sprawnym funkcjonowaniu samorządów – zapowiada sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

O nowelizacjach ustaw dotyczących samorządów, zrekompensowaniu im ubytków spowodowanych wprowadzeniem wyższej kwoty wolnej od podatku oraz debacie na temat ograniczenia liczby kadencji w samorządzie rozmawiamy z Andrzejem Derą, odpowiedzialnym za sprawy samorządowe sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Eliminowanie z systemu prawnego tego, co samorządom doskwiera, usprawnianie systemu – tak kilka miesięcy temu mówił pan w rozmowie z nami o swoich priorytetach na nowym stanowisku. No to sprawdzamy, która z doskwierających samorządom bolączek została usunięta?

Pan oczekuje takiego procesu jak pieczenie bułek, gdzie jest szybka produkcja i szybki efekt. Ja obecnie jestem na etapie wielu rozmów z samorządami, zbieram informacje dotyczące tego, co rzeczywiście im przeszkadza. I mogę powiedzieć tak: jest wiele spraw, które wymagają głębokiego przemyślenia. Przy czym to nie są łatwe ani proste rzeczy. To są często zaszłości, które wiele lat już obowiązują i uwierają. I teraz trzeba się zastanowić, w jaki sposób to uwieranie skutecznie zlikwidować.

Na przykład?

Kwestia opieki społecznej i kwestia tego, że na bazie różnych ustaw z pomocy społecznej są brane różne dochody. Od tej samej rodziny w zależności od podstawy żąda się różnych dokumentów, bo są różne podstawy dochodowe. Nie ma wspólnej definicji rodziny. A ludzie potem mówią: jak to jest, że nas znacie, wiecie, jaka jest u nas sytuacja, ale czego innego chcecie przy zasiłku mieszkaniowym, czego innego przy 500Plus, a przy innej pomocy jeszcze czego innego. To tworzy niepotrzebną biurokrację i chaos. W tej chwili jesteśmy na etapie przygotowywania odpowiednich aktów prawnych, ale trzeba to zrobić dobrze, aby to, co zaproponujemy, rzeczywiście rozwiązało problem.

Czytaj cały wywiad tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA