REKLAMA

Dera: Nowelizacja ustaw samorządowych jesienią

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: Portalsamorzadowy.pl
  • 05 lipca 2016 13:57
Dera: Nowelizacja ustaw samorządowych jesienią Andrzej Dera (fot.:prezydent.pl)

Jesienią ma być gotowy pierwszy zbiór nowelizacji, które pomogą w sprawnym funkcjonowaniu samorządów – zapowiada sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

O nowelizacjach ustaw dotyczących samorządów, zrekompensowaniu im ubytków spowodowanych wprowadzeniem wyższej kwoty wolnej od podatku oraz debacie na temat ograniczenia liczby kadencji w samorządzie rozmawiamy z Andrzejem Derą, odpowiedzialnym za sprawy samorządowe sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Eliminowanie z systemu prawnego tego, co samorządom doskwiera, usprawnianie systemu – tak kilka miesięcy temu mówił pan w rozmowie z nami o swoich priorytetach na nowym stanowisku. No to sprawdzamy, która z doskwierających samorządom bolączek została usunięta?

Pan oczekuje takiego procesu jak pieczenie bułek, gdzie jest szybka produkcja i szybki efekt. Ja obecnie jestem na etapie wielu rozmów z samorządami, zbieram informacje dotyczące tego, co rzeczywiście im przeszkadza. I mogę powiedzieć tak: jest wiele spraw, które wymagają głębokiego przemyślenia. Przy czym to nie są łatwe ani proste rzeczy. To są często zaszłości, które wiele lat już obowiązują i uwierają. I teraz trzeba się zastanowić, w jaki sposób to uwieranie skutecznie zlikwidować.

Na przykład?

Kwestia opieki społecznej i kwestia tego, że na bazie różnych ustaw z pomocy społecznej są brane różne dochody. Od tej samej rodziny w zależności od podstawy żąda się różnych dokumentów, bo są różne podstawy dochodowe. Nie ma wspólnej definicji rodziny. A ludzie potem mówią: jak to jest, że nas znacie, wiecie, jaka jest u nas sytuacja, ale czego innego chcecie przy zasiłku mieszkaniowym, czego innego przy 500Plus, a przy innej pomocy jeszcze czego innego. To tworzy niepotrzebną biurokrację i chaos. W tej chwili jesteśmy na etapie przygotowywania odpowiednich aktów prawnych, ale trzeba to zrobić dobrze, aby to, co zaproponujemy, rzeczywiście rozwiązało problem.

Czytaj cały wywiad tutaj.

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA