Czystki w sądach. Minister sprawiedliwości odwołuje prezesów i powołuje nowych

Czystki w sądach. Minister sprawiedliwości odwołuje prezesów i powołuje nowych
Zbigniew Ziobro (fot. ms.gov.pl)

Minister Sprawiedliwości odwołał prezesów Sądu Okręgowego w Kielcach,  Sądu Apelacyjnego w Szczecinie oraz sądów rejonowych w Nowym Mieście Lubawskim, Poznań Stare Miasto oraz Poznań Nowe Miasto.

• Po analizie jakości pracy sądów odwołani zostali: prezes Sądu Apelacyjnego w Szczecinie oraz prezes Sądu Okręgowego w Kielcach - poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości.

• Prezesów zmieniono też w trzech sądach rejonowych: Poznań Stare Miasto, Poznań Nowe Miasto i Wilda oraz w Nowym Mieście Lubawskim.

• Od wtorku (9 stycznia) prezesami w tych sądach rejonowych będą odpowiednio: sędzia Danuta Felińska-Żukowska, sędzia Kamil Antkowiak oraz sędzia Michał Lasota.

"Otrzymaliśmy decyzję datowaną na 2 stycznia 2018 r. o odwołaniu sędziego Żelazowskiego z funkcji prezesa Sądu Apelacyjnego w Szczecinie. W tej chwili stanowisko jest nieobsadzone" - powiedział w poniedziałek rzecznik tego sądu apelacyjnego sędzia Janusz Jaromin.

Jak uzasadniono w komunikacie MS, szczeciński sąd apelacyjny "nie radzi sobie z opanowaniem wpływu spraw karnych, co oznacza, że w sądzie tym rosną zaległości". "Szczeciński SA zajął pod tym względem 9. miejsce na 11 wszystkich sądów apelacyjnych w kraju. Jest też pod koniec rankingu średniego czasu trwania spraw niezałatwionych" - podkreślono.

"Z opanowaniem wpływu spraw karnych duże problemy ma także Sąd Okręgowy w Kielcach, który zajął pod tym względem 40. pozycję na 45 wszystkich sądów okręgowych w Polsce" - dodał resort. W związku z tym - jak poinformowano - na nowego prezesa tego sądu od wtorku powołano sędziego Ryszarda Sadlika, który "ma ponad 20-letnie doświadczenie, jest specjalistą z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, prowadzi wykłady akademickie" oraz ponadto pełni funkcję wiceprezesa kieleckiego oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". W poniedziałek funkcję prezesa kieleckiego SO przestał zaś pełnić sędzia Wojciech Merta.

Prezesi zmienieni zostali także w sądach rejonowych: Poznań Stare Miasto, Poznań Nowe Miasto i Wilda oraz w Nowym Mieście Lubawskim. Od wtorku prezesami w tych sądach będą odpowiednio: sędzia Danuta Felińska-Żukowska, sędzia Kamil Antkowiak oraz sędzia Michał Lasota. W poniedziałek odwołano dotychczasowych prezesów tych sądów - odpowiednio: sędziego Rafała Kubiaka, sędzię Ewę Negra-Kujawę oraz sędziego Andrzeja Borowskiego.

Jak zaznaczono w komunikacie, SR Poznań Stare Miasto jest 314. na 318 wszystkich sądów rejonowych w Polsce pod względem wskaźnika opanowania wpływu spraw, co oznacza rosnące zaległości. "Podobnie źle radzi sobie SR Poznań Nowe Miasto i Wilda - w ogólnym rankingu jest 304., zaś pod względem czasu trwania spraw niezałatwionych jest 274. Z kolei dalekie 266. miejsce w rankingu odsetka załatwień merytorycznych spraw cywilnych zajął SR w Nowym Mieście Lubawskim" - poinformowano.

Ponadto - jak dodał resort sprawiedliwości - obsadzone zostały dotychczasowe wakaty na stanowiskach prezesów. "Na istniejący wakat powołano prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie sędzię Dagmarę Pawełczyk-Woicką" - przekazano. Dodano, iż sędzia ta ma prawie 20-letnie doświadczenie w orzekaniu, specjalizuje się w prawie cywilnym, a od 2000 r. jest członkiem Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

"W miejsce wakatów powołano także prezesów trzech sądów rejonowych: nowym prezesem w Sądzie Rejonowym w Szczytnie zostanie sędzia Ewelina Wolny, prezesem Sądu Rejonowego Warszawa Wola - sędzia Sebastian Ładoś oraz w Sądzie Rejonowym Warszawa Żoliborz - sędzia Agnieszka Stachniak-Rogalska" - napisano w komunikacie MS.

12 sierpnia zeszłego roku w życie weszła nowelizacja Prawa o ustroju sądów powszechnych, która m.in. zwiększyła uprawnienia ministra sprawiedliwości przy powoływaniu i odwoływaniu prezesów sądów. Nowelizacja odstąpiła od modelu powoływania prezesów sądów apelacyjnych i okręgowych przez ministra sprawiedliwości po uzyskaniu opinii zgromadzeń ogólnych sądów.

Przepis przejściowy ustawy przewiduje, że prezesi i wiceprezesi sądów "mogą zostać odwołani przez ministra sprawiedliwości, w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy" - bez zachowania wymogów w niej określonych, czyli m.in. bez uzasadnienia.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Czystki w sądach. Minister sprawiedliwości odwołuje prezesów i powołuje nowych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!