Członek komisji Millera: Nie ma podstaw do wznowienia badania katastrofy smoleńskiej

Członek komisji Millera: Nie ma podstaw do wznowienia badania katastrofy smoleńskiej
Nie pojawiły się żadne nowe fakty - mówi w rozmowie z PAP dr Maciej Lasek, który był członkiem tzw. komisji Millera, badającej katastrofę (fot. flickr.com/CC BY-NC-ND 2.0)

• To, co przytacza MON w uzasadnieniu decyzji o ponownym badaniu katastrofy smoleńskiej, nie stanowi podstawy do wznowienia badania.
• Nie pojawiły się żadne nowe fakty - mówi w rozmowie z PAP dr Maciej Lasek, który był członkiem tzw. komisji Millera, badającej katastrofę.

Obecne kierownictwo MON uważa, że od czasu zakończenia prac tzw. komisji Millera pojawiły się nowe fakty. Lista zawiera 13 punktów. Pierwszy z nich brzmi: protokoły z ekshumacji ośmiu ofiar katastrofy przeprowadzonych w latach 2011-2012 całkowicie podważające wiarygodność autopsji dokonanych w Moskwie.

Maciej Lasek (szef komisji, która bada wypadki w lotnictwie cywilnym, i członek komisji Millera, która w latach 2010-11 badała katastrofę smoleńską): Do tej pory nie pojawiły się żadne nowe fakty uzasadniające działanie rządowej podkomisji Antoniego Macierewicza. Specjaliści od badań wypadków lotniczych nie mają co do tego żadnych wątpliwości.

Co do protokołów z ekshumacji, to wykazano błędy popełnione przez Rosjan przy autopsji, natomiast nie wprowadziło to nowych elementów, które by podważały ustalenia komisji Millera dotyczące przyczyn katastrofy. Również prokuratura nie uznała tego za fakt, który oznaczałyby, że przyczyna katastrofy jest inna niż ustalona przez komisję. Dowodem na to jest kompleksowa opinia biegłych przedstawiona przed rokiem.

Nowym faktem, według MON, miałyby być także pozytywne wyniki badania na obecności śladów materiałów wybuchowych na wraku samolotu przeprowadzone przez prokuratora wojskowego oraz polskich biegłych latem 2013 r. przy użyciu przenośnych spektrometrów ruchliwości jonów. To odwołanie do głośnego artykułu Cezarego Gmyza w "Rzeczpospolitej".

W samolocie nie doszło do wybuchu. Badania laboratoryjne próbek pobranych z wraku przeprowadzone przez Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji (CLKP) jednoznacznie wykluczyły, by na wraku były pozostałości materiałów wybuchowych. Ta opinia jest całkowicie zgodna z ekspertyzą, którą Wojskowy Instytut Chemii i Radiometrii zrobił dla prokuratury i dla komisji Millera.

W uzasadnieniu MON pisze o zakwestionowaniu metodologii badań próbek w postaci wycinków i ekstraktów pobranych w Smoleńsku, przeprowadzonych przez CLKP.

Jeden z pełnomocników rodzin wniósł w tej sprawie opinię prywatną. Prokuratura poprosiła więc CLKP o opinię uzupełniającą. CLKP wykazało, że osoby, które pisały opinię prywatną, nie mają wystarczającej wiedzy, jak się prowadzi badania dowodowe. Autorzy opinii prywatnej twierdzili np., że przy badaniu należy spalić próbkę w określonej temperaturze, by sprawdzić, jakie substancje się wydzielają. Tymczasem CLKP zwróciło uwagę, że jest bardzo trudno cokolwiek spalić w atmosferze czystego helu, a tak się to w tym przypadku bada.

CLKP na wniosek prokuratury w sposób jasny, pełny i niebudzący wątpliwości ustosunkowało się do wszystkich zarzutów podniesionych przez autorów opinii prywatnej i wykazało w sposób jednoznaczny bezpodstawność zarzutów podniesionych przez autorów tej opinii. Podsumowując, pełnomocnik mógł taką opinię wystosować, natomiast poza efektem medialnym nie miała ona żadnego merytorycznego charakteru, gdyż została obalona. Wszystkie ekspertyzy przeprowadzone zgodnie z metodologią, która jest akceptowana w postępowaniu sądowym, wykluczają użycie materiałów wybuchowych na pokładzie samolotu.

Podwyższony poziomu tlenku węgla w organizmach prawie wszystkich ofiar, których sekcje przeprowadzono w Polsce, wskazuje - zdaniem kierownictwa MON - na możliwość kontaktu z tlenkiem węgla na pokładzie samolotu już ok. kilometra przed lotniskiem.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Członek komisji Millera: Nie ma podstaw do wznowienia badania katastrofy smoleńskiej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!