Część rodzin smoleńskich przesłała do prezydenta list z apelem ws. ekshumacji

Część rodzin smoleńskich przesłała do prezydenta list z apelem ws. ekshumacji
Rodziny 17 ofiar katastrofy smoleńskiej przesłały do prezydenta Andrzeja Dudy list z apelem o powstrzymanie ekshumacji ich bliskich (fot.:wikipedia.org/CC BY-SA 3.0)

Rodziny 17 ofiar katastrofy smoleńskiej przesłały do prezydenta Andrzeja Dudy list z apelem o powstrzymanie ekshumacji ich bliskich - podała Izabella Sariusz-Skąpska, córka Andrzeja Sariusz-Skąpskiego, prezesa Zarządu Federacji Rodzin Katyńskich, który zginął 10 kwietnia 2010 r.

Apel do wszystkich ludzi dobrej woli z prośbą o pomoc w powstrzymaniu decyzji prokuratury o ekshumacjach ich bliskich krewni 17 ofiar katastrofy smoleńskiej wystosowali już 23 października. We wtorek list został skierowany do Kancelarii Prezydenta.

"Mamy wciąż nadzieję, że nasz głos zostanie wysłuchany, a nasz sprzeciw uszanowany" - powiedziała  Izabella Sariusz-Skąpska.

Przypomniała, że pod listem można podpisać się na stronie www.petycje.pl.

Pod listem podpisało się 238 członków rodzin: Ewy Bąkowskiej, Leszka Deptuły, Grzegorza Dolniaka, Jarosława Florczaka, Artura Francuza, Pawła Krajewskiego, Andrzeja Kremera, Barbary Maciejczyk, ks. Adama Pilcha, Katarzyny Piskorskiej, Agnieszki Pogródki-Węcławek, Arkadiusza Rybickiego, Andrzeja Sariusz-Skąpskiego, Leszka Solskiego, Jolanty Szymanek-Deresz, Wiesława Wody, Edwarda Wojtasa.

"25 października, w porozumieniu z sygnatariuszami listu, umieściłam nasze błaganie na portalu petycje.pl, kierując list do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. 8 listopada przesłałam do Kancelarii Prezydenta RP list z podpisami 5,572 osób z całej Polski i z całego świata" - podała Sariusz-Skąpska. W chwili nadania depeszy PAP za apelem rodzin opowiedziało się 5593 osób; przeciwko było osiem osób.

W liście otwartym część rodzin smoleńskich przypomniała, że w katastrofie smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r. straciła swoich najbliższych - dzieci, rodziców, rodzeństwo i współmałżonków.

Czytaj też: Prokuratura: Do końca roku 10 ekshumacji

"Wtedy przez wiele dni i tygodni odczuwaliśmy niewyobrażalne wsparcie nie tylko ze strony rodzin, ale i wielu osób, przejętych naszą żałobą i spieszących nam z bezpośrednią pomocą, a także symbolicznym współczuciem. Naszych Ukochanych odprowadzały na miejsce wiecznego spoczynku rodziny i przyjaciele, ale także tysiące nieznajomych - swoją obecnością oddawali hołd tym, którzy zginęli, a dla nas byli ulgą w żałobie" - zaznaczyli sygnatariusze listu.

"Po sześciu latach od tych strasznych dni stajemy samotni i bezradni wobec bezwzględnego i okrutnego aktu: nasi Bliscy mają być wyciągnięci z grobów, wbrew uświęconemu tabu, aby nie zakłócać spokoju zmarłym, pochowanym z najwyższą czcią. My, rodziny, od miesięcy bezskutecznie wyrażamy swój sprzeciw wobec zapowiedzi tego niezrozumiałego i niczym nieuzasadnionego przedsięwzięcia. Dzisiaj staje się ono faktem" - dodali.

"Apelujemy do hierarchów Kościołów, których kapłani odprowadzali naszych Ukochanych na cmentarze: brońcie Ich grobów przed zbezczeszczeniem! Apelujemy do ludzi władzy: nie pozwólcie, aby dokonał się ten akt, któremu sprzeciwiają się nasze serca! Apelujemy do wszystkich ludzi dobrej woli z prośbą o pomoc!" - zaapelowały rodziny smoleńskie.

Prezydent Andrzej Duda w niedawnym wywiadzie, odnosząc się do planowanych ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej, powiedział m.in.: "To jest obowiązek prawny prokuratorów. Choć to jest sprawa bolesna, ja od tej strony prokuratorów rozumiem i mogę tylko prosić rodziny o wyrozumiałość. O wyrozumiałość dla działań prokuratury, także dlatego, że tragedia smoleńska jest niezwykle ważną sprawą państwową, jest największą tragedią, jaka w sensie państwowym zdarzyła się w Polsce po II wojnie światowej".

Konieczność zbadania wszystkich niespopielonych ciał ofiar katastrofy w czerwcu ogłosiła Prokuratura Krajowa, która na wiosnę przejęła śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej od zlikwidowanej prokuratury wojskowej. Według prokuratury, o czym m.in. przypomniał w środę w Warszawie zastępca prokuratora generalnego Marek Pasionek, ekshumacje są konieczne, by rzetelnie i profesjonalnie przeprowadzić oględziny i sekcje zwłok.

Ekshumacje - jak poinformował prok. Pasionek - rozpoczną się w przyszłym tygodniu od prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W tym roku odbędzie się ich 10. Zakończenie wszystkich planowane jest jesienią lub zimą 2017 roku.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!