Co dalej z Donaldem Tuskiem? Szydło: Decyzja jeszcze przed nami

Co dalej z Donaldem Tuskiem? Szydło: Decyzja jeszcze przed nami
Czas decyzji ws. drugiej kadencji Donalda Tuska w Brukseli jest przed nami - oświadczyła premier Beata Szydło (fot. Kancelaria Premiera/twitter)

• Czas decyzji ws. drugiej kadencji Donalda Tuska w Brukseli jest przed nami - oświadczyła premier Beata Szydło.
• Jak podkreśliła, żadna stolica europejska nie wypowiedziała się jeszcze na temat decyzji dotyczącej kolejnej kadencji szefa Rady Europejskiej.

Szydło była pytana na konferencji prasowej, jak ocenia szanse Tuska na drugą kadencję na stanowisku szefa Rady Europejskiej, a także o wywiad b. premiera dla tygodnika "Polityka", w którym powiedział m.in., że dzisiaj jedyną stolicą w Europie, która raz na jakiś czas podnosi okrzyk "wyrzucić Tuska", jest Warszawa.

"Nie słyszałam, żeby jakakolwiek stolica w tej chwili, do tego momentu, wypowiedziała się na temat tego, jakie będą decyzje, dotyczące kolejnej kadencji przewodniczącego Rady (Europejskiej). Ten czas decyzji jeszcze przed nami, w polityce zawsze warto zachować dwie zasady - pokorę i cierpliwość, to naprawdę w polityce się przydaje" - powiedziała szefowa rządu.

Do szans byłego szefa PO na pozostanie na europejskim stanowisku odnosili się też inni politycy PiS. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski powiedział w radiowych "Sygnałach Dnia", że jego zdaniem misja Tuska na stanowisku szefa Rady Europejskiej powinna się zakończyć.

"Uważam, że Donald Tusk był bardzo złym premierem. Czy w tej chwili było widać jego aktywność? Ja nie widziałem, nie był aktywny. Nie był aktywny chociażby w obliczu Brexitu, w tej sytuacji, do której doszło, też nie widziałem jego aktywności. Tak że myślę, że jego misja powinna się zakończyć i to jest moje osobiste zdanie. Być może moja partia, być może Prawo i Sprawiedliwość, a później rząd zadecyduje o tym, że udzielimy poparcia. Nie wiem, zobaczymy, ja wyrażam swoją opinię" - zaznaczył Karczewski.

Czytaj też: Szydło, Szałamacha i Rafalska podsumowali program 500 plus

Zdaniem wiceszefa MSZ Jana Dziedziczaka z rozmów w Brukseli wynika, że Tusk nie będzie miał większych szans na przedłużenie swojej misji. "I to nie z powodu ingerencji polskiego rządu czy polityków Prawa i Sprawiedliwości, tylko z powodu pewnej kompromitacji polityki europejskiej - wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej" - powiedział Dziedziczak w TVP Info.

Pytany o przytoczone już słowa Tuska, Dziedziczak powiedział: "Rozumiem, że Donald Tusk będzie próbował budować legendę, że to jakiś spisek, że ingerencja PiS-u spowoduje, że on będzie musiał odejść".

Tusk w wywiadzie dla tygodnika Polityka powiedział m.in.: "Polacy są wyczuleni na punkcie międzynarodowej reputacji i PiS bardzo trudno, chociaż starają się, będzie wytłumaczyć rodakom, że w naszym interesie jest pozbawić Polskę jedynego dzisiaj istotnego stanowiska na scenie międzynarodowej. Po drugie jest w tym coś bardzo dwuznacznego, ocierającego się o kompromitację, że dzisiaj jedyną stolicą w Europie, która raz na jakiś czas podnosi okrzyk +wyrzucić Tuska+, jest Warszawa" - ocenił szef Rady Europejskiej.

Jak dodał, wydaje się jednak mało prawdopodobne, aby PiS zdecydowało się na "karkołomną szarżę na oczach całej Europy" i głosowało przeciwko jego kandydaturze na kolejną kadencję.

 

×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Co dalej z Donaldem Tuskiem? Szydło: Decyzja jeszcze przed nami

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!