Cenckiewicz: W III RP gen. Jaruzelski zachował nieformalne wpływy m.in. w MON

Cenckiewicz: W III RP gen. Jaruzelski zachował nieformalne wpływy m.in. w MON
Sławomir Cenckiewicz: W całym systemie III Rzeczypospolitej pozycję gen. Wojciecha Jaruzelskiego można opisywać z różnych punktów widzenia (fot. slawomircenckiewicz.pl)

• W III RP gen. Wojciech Jaruzelski zachowywał nieformalne wpływy, m.in. w Wojsku Polskim i w MON - mówi PAP szef Wojskowego Biura Historycznego Sławomir Cenckiewicz.
• Według niego dowodem na to jest sprawa Lecha Kowalskiego, autora książki "Generał ze skazą", którego - jak mówi - "postanowiono zniszczyć".

W dawnym Centralnym Archiwum Wojskowym, dziś w Wojskowym Biurze Historycznym, bada Pan dokumentację dot. Ludowego Wojska Polskiego, w tym gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Oczywista jest jego pozycja w PRL, ale stawia Pan tezę, że również w Polsce po 1989 roku zachowały się nieformalne wpływy gen. Jaruzelskiego. Na czym one polegały?

Sławomir Cenckiewicz: W całym systemie III Rzeczypospolitej pozycję gen. Wojciecha Jaruzelskiego można opisywać z różnych punktów widzenia. Z jednej strony można mówić o Jaruzelskim jako o współtwórcy systemu ustrojowego po rozmowach przy Okrągłym Stole, bo to przecież Jaruzelski był pierwszym prezydentem tej "okrągłostołowej" Polski. Ale z drugiej strony można mówić o jego nieformalnych, a co za tym idzie niejawnych, wpływach w nowej Polsce, głównie w armii.

Proszę zwrócić uwagę, że większość elit III Rzeczypospolitej, bo oczywiście nie wszyscy, nigdy nie piętnowała gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Przeciwnie - był otaczany wyjątkowym szacunkiem, a symbolicznym dowodem na to były wydarzenia po 10 kwietnia 2010 roku. Pełniący wówczas obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski zabierał gen. Jaruzelskiego w podróże służbowe do Moskwy czy zapraszał na spotkania w kancelarii prezydenta, mimo że generał był już postawiony w stan oskarżenia przez prokuraturę Instytutu Pamięci Narodowej.

Sam fakt, że najwyższe czynniki w państwie brały te oskarżenia IPN-u w nawias było oczywistym sygnałem dla sądów, że Jaruzelski jest wciąż członkiem elity, i że nie powinien być przez te sądy karany za swoją działalność w PRL-u.

Ten szacunek widać było szczególnie wyraźnie w dniu, w którym oficjalnie żegnano zmarłego gen. Jaruzelskiego. Przypomnijmy, że na jednej z najważniejszych dla narodu polskiego nekropolii - na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie zorganizowano gen. Jaruzelskiemu - zgodnie z honorowym ceremoniałem wojskowym - uroczystości pogrzebowe. Wcześniej w Katedrze Polowej WP - również przy udziale wojskowej asysty honorowej - obecni byli m.in. byli i sprawujący wówczas tę funkcję prezydenci Polski, także minister obrony narodowej. Z kolei już po pogrzebie władze stołeczne wprowadziły monitoring grobu generała, by nie doszło do jego dewastacji. Nie ulega zatem kwestii, że Jaruzelski był osobą publicznie szanowaną przez elity polityczne III Rzeczypospolitej.

Przejdźmy do niedawno odkrytej przez Pana dokumentacji dot. Lecha Kowalskiego, badacza dziejów wojskowości, którego historia - pana zdaniem - dowodzi wpływów gen. Jaruzelskiego w MON już po 1989 roku.

Jedna uwaga wstępna. Chcę podkreślić, że charakterystyczną cechą systemu III RP - jeśli chodzi o wolność badań naukowych, o swobodę prowadzenia pogłębionych analiz, zwłaszcza jeśli chodzi o biografie głównych aktorów życia publicznego z końca PRL-u czy III Rzeczypospolitej, jest stosowanie przemocy intelektualnej. Używana jest ona szczególnie wobec tych badaczy, którzy zajmują się sprawami odczytywanymi jako zamach na jakąś ważną postać dla bezpieczeństwa systemu III Rzeczypospolitej. Polega ona na zastraszaniu takiej osoby, a w efekcie wykluczeniu jej z życia naukowego, ale też na zastraszaniu jej ewentualnych naśladowców.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Cenckiewicz: W III RP gen. Jaruzelski zachował nieformalne wpływy m.in. w MON

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!