REKLAMA

Byli więźniowie: Wizyta papieża w Auschwitz to był krzyk milczenia

  • Autor: PAP/JS
  • 29 lipca 2016 14:26
Byli więźniowie: Wizyta papieża w Auschwitz to był krzyk milczenia Milczenie papieża było wymowne; to był krzyk milczenia, to jest silniejsze niż wszystko inne - tak byli więźniowie obozu Auschwitz-Birkenau mówią o wizycie w tym miejscu papieża Franciszka (fot. Kancelaria Premiera/twitter)

Milczenie papieża było wymowne; to był krzyk milczenia, to jest silniejsze niż wszystko inne - tak byli więźniowie obozu Auschwitz-Birkenau mówią o wizycie w tym miejscu papieża Franciszka.

Papież odwiedził Muzeum Auschwitz-Birkenau przed południem. Była to milcząca wizyta. Franciszek spotkał się tam z byłymi więźniami obozu.

Elżbieta Sobczyńska do obozu trafiła z Powstania Warszawskiego, miała wtedy 10 lat. Jak mówiła, milcząca forma obecności papieża Franciszka w Birkenau była wystarczająca. - To było wymowne, bo słowa mogłyby zakłócić, a on przyszedł pokłonić się cieniom osób, które zostały tutaj zgładzone - powiedziała. - On był na cmentarzu - dodała.

Maria Stroińska, która do obozu trafiła 12 sierpnia 1944 r., w wieku 11 lat, podkreśliła, że papież swoją postawą zachował powagę. - Sama osoba papieża, która w ciszy przechodzi i duchowo zapewne przeżywa, nas stojących włączyła w ten moment przemyślenia tego, co tu się stało - powiedziała.

- My tutaj zostawiliśmy wiele swoich cierpień, przeżyć - dodała. Podkreśliła, że w związku z tym dla byłych więźniów bardzo ważny był ten moment, kiedy widzieli "sylwetkę papieża, który nie przeszedł, nie przeleciał, tylko nad każdą tablicą zatrzymywał się i zapewne modlił się za tych, co nie ma ich wśród nas".

- To milczenie papieża Franciszka było bardzo wymowne. On był bardzo skupiony, skupił się na tym milczeniu, przeszedł w modlitwie. Wielkie przeżycie - powiedziała inna z byłych więźniarek, która do obozu trafiła jako dziecko, w marcu 1943 r. W obozie była do wyzwolenia, straciła tam m.in. brata.

- Jest powiedzenie rzymskie "Qui tacet, clamant", czyli "Kto milczy, krzyczy". To był krzyk milczenia, albo odwracając: milczenie krzykiem. To jest silniejsze jak wszystko inne - powiedział były więzień Auschwitz Marian Turski.

Sprawiedliwy wśród Narodów Świata Tadeusz Stankiewicz, który ratował Żydów w województwie lubelskim, mówił, że spotkanie z papieżem było niezwykłym doświadczeniem.

Jak mówił, chciał papieżowi powiedzieć, że wiara w Boga ułatwiła mu pomaganie Żydom. - Ale nie było ku temu okazji, żeby papieżowi to powiedzieć - powiedział. - Był strach, bo za ukrywanie Żydów groziła kara śmierci, ale wiara w Boga pomagała przełamać strach. W naszych działaniach mógł pomóc tylko Bóg, jakaś siłą nadprzyrodzona- podkreślił.

Powiedział, że papież w bezpośrednim kontakcie jest bardzo ciepły. - On jest skromny - dodał.

- Papież wprowadza takie odnowienie. Czuliśmy wielką radość z tego spotkania. Mieliśmy nadzieję, że coś nam powie, forma wizyty była jednak taka, a nie inna - powiedziała po uroczystościach Józefa Posch-Kotyrba, która podczas wojny straciła oboje rodziców.

Oceniła, że piątkowe spotkanie powinno być wyraźnym sygnałem dla świata. - To, co teraz dzieje na świecie, jest straszne. Ja przeżyłam wojnę, ale straciłam rodzinę. Było ponad 70 lat spokoju, a dzisiaj wychuchają różne ogniska, ludzie giną - makabra - podkreśliła.

- To jest ostrzeżenie dla wszystkich, żeby nigdy nic takiego się nie powtórzyło - dodała Anna Szafraniec, która także została osierocona podczas II wojny światowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA