XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Budka o zaprzysiężeniu Przyłębskiej: Prezydent przekreślił swoje osiągnięcia z pracy sejmowej

Budka o zaprzysiężeniu Przyłębskiej: Prezydent przekreślił swoje osiągnięcia z pracy sejmowej
- Jak widać, w tych decyzjach prezydent RP nie potrafi być samodzielny - powiedział Budka o zaprzysiężeniu Przyłębskiej (Prezydent przyjął ślubowanie od sędzi TK Julii Przyłębskiej, fot.prezydent.pl/Andrzej Hrechorowicz)

Prezydent wszedł w kompetencje szeroko pojmowanej władzy sądowniczej; liczę, że przyjdzie refleksja, jednak dla demokracji nie jest to dobra rzecz - tak zaprzysiężenie Julii Przyłębskiej na sędziego Trybunału Konstytucyjnego skomentował Borys Budka (PO).

Julia Przyłębska - zaprzysiężona w środę rano przez prezydenta Andrzeja Dudę nowa sędzia Trybunału Konstytucyjnego - stawiła się krótko przed godz. 9.00 w siedzibie TK. Nie chciała wypowiadać się.

Komentując to zaprzysiężenie, poseł PO Borys Budka powiedział reporterom w przerwie środowej rozprawy TK, że to "smutna wiadomość". Pytany, czy liczy jeszcze na zaprzysiężenie trzech sędziów, których październikowy wybór TK uznał za zgodny z konstytucją, Budka odparł: "Nie mam zielonego pojęcia, co zrobi pan prezydent; podejrzewam, że pojedzie niestety po instrukcje do prezesa".

"Jak widać, w tych decyzjach prezydent RP nie potrafi być samodzielny. Bardzo jest mi przykro, dlatego że w dotychczasowej współpracy sejmowej z panem prezydentem bardzo wysoko ceniłem jego prawnicze kompetencje" - powiedział Budka. "Niestety, działaniami w ostatnim czasie całkowicie przekreślił swoje osiągnięcia z pracy sejmowej" - mówił Budka.

W środę rano prezydent, który dotychczas nie zaprzysiągł żadnego z pięciu sędziów wybranych 8 października, odebrał ślubowanie od Przyłębskiej, jako piątego powołanego 2 grudnia sędziego TK.

Podczas środowego zaprzysiężenia prezydent Duda powiedział, że "w istniejącym w Polsce stanie prawnym podjęte przez Sejm decyzje są obowiązujące".

"Są to decyzje, uchwały podjęte przez najwyższy w Polsce organ ustawodawczy, wybrany przez naród w powszechnych wyborach. To właśnie Sejm stanowi emanację aktualnej woli społecznej" - podkreślił. Dodał, że z przykrością stwierdza, że wielu ludzi występujących w mediach, w zasadzie jednoznacznie opowiadających się po jednej ze stron sceny politycznej, "udaje chyba, że tych uchwał nie ma".

"Uchwały te mają charakter wiążący, albowiem wyrażają wolę Sejmu" - zaznaczył prezydent. Podkreślił, że odbierając ślubowanie od sędzi TK, realizuje wolę Sejmu. Dodał, że kieruje się także potrzebą zachowania ciągłości władzy państwowej, by skład TK jak najszybciej był pełny i zdolny do orzekania w składzie 15 sędziów.

Według szefa biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marka Magierowskiego zaprzysiężenie to "formalnie kończy spór wokół TK".

W środę pięcioro sędziów TK bada nowelizację ustawy o TK autorstwa PiS, uchwaloną 19 listopada głosami PiS i Kukiz'15 (posłowie PO, Nowoczesnej i PSL opuścili salę). Wprowadza ona zasadę, że kadencja sędziego TK rozpoczyna się w dniu złożenia ślubowania wobec prezydenta RP, co następuje w 30 dni od dnia wyboru. Ponadto w trzy miesiące od wejścia zmian w życie (co nastąpiło 5 grudnia) wygaszone będą kadencje prezesa i wiceprezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego i Stanisława Biernata. Nowelę zaskarżyły do TK: PO, Rzecznik Praw Obywatelskich, Krajowa Rada Sądownictwa i Sąd Najwyższy.

2 grudnia Sejm wybrał pięciu nowych sędziów TK, których kandydatury zgłosił jedynie klub PiS. Przeciw były kluby PO, Nowoczesnej i PSL. PO złożyło już skargę do TK na uchwały powołujące tych sędziów. Kilka godzin po wyborze, prezydent Duda zaprzysiągł czterech nowych sędziów. Prezes TK Andrzej Rzepliński zapowiedział, że nie będą oni orzekali w TK "dopóki sprawa się nie wyjaśni". Sejm wybrał nowych sędziów, mimo że TK wystąpił do Izby w drodze tzw. zabezpieczenia o powstrzymanie się od wyboru do wyroku z 3 grudnia.

3 grudnia TK orzekł, że poprzedni Sejm wybrał 8 października dwóch sędziów TK w sposób niezgodny z konstytucją; wybór pozostałej trójki był z nią zgodny. Sędziowie uznali też, że obowiązkiem prezydenta jest niezwłoczne odebranie ślubowania od sędziego TK wybranego przez Sejm zgodnie z konstytucją. TK zaznaczył, że osoba wybrana przez Sejm jest sędzią "w pełnym tego słowa znaczeniu".

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Budka o zaprzysiężeniu Przyłębskiej: Prezydent przekreślił swoje osiągnięcia z pracy sejmowej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!