REKLAMA

Błaszczak: Adam Bodnar jest zaangażowany politycznie

  • Autor: PAP/JS
  • 12 lipca 2016 12:51
Błaszczak: Adam Bodnar jest zaangażowany politycznie Według ministra skarga RPO to efekt jego "zaangażowania politycznego".(fot. MSWiA)

• Ustawa antyterrorystyczna była niezbędna, daje realne narzędzie do przeciwdziałania terroryzmowi - powiedział szef MSWiA Mariusz Błaszczak, komentując skargę RPO do Trybunału Konstytucyjnego.
• Według ministra ta skarga RPO to efekt jego "zaangażowania politycznego".

"W mojej ocenie pan rzecznik Bodnar jest zaangażowany politycznie; nie potrafi oderwać się od zaplecza politycznego, które wybrało go na ten urząd - ja tak to oceniam. Ta walka z prawem ustanowionym przez nowym Sejm z tego się wywodzi" - uważa Błaszczak.

Ocenił, że ustawa była niezbędna. "Ustawa antyterrorystyczna daje narzędzie, realne narzędzie do przeciwdziałania terroryzmowi. Daje też realne narzędzie do przeciwdziałania w sytuacji gdy akty terrorystyczne już zachodzą. Czyli z jednej przeciwdziałanie uprzednie - to leży w kompetencjach służby, które podlegają ministrowi koordynatorowi służb specjalnych no i działanie w sytuacji gdyby doszło do ataków terrorystycznych - nadzór w tym zakresie podlega ministrowi SWiA" - mówił.

Dodał, że przyjęte przepisy "biorą pod uwagę sytuacje jaka dzieje się w Europie, zamachy terrorystyczne, które miały miejsce w Paryżu, Brukseli". "Ustawa daje realne kompetencje służbom do przeciwdziałania zagrożeniom. (...) Jestem odpowiedzialny za bezpieczeństwo Polski i Polaków i ja zrobię wszystko żeby to bezpieczeństwo zapewnić, szczególnie w kontekście wydarzeń, które nas czekają - Światowych Dni Młodzieży" - dodał minister.

Według Rzecznika Praw Obywatelskich dziewięć artykułów ustawy antyterrorystycznej jest sprzecznych z polską konstytucją, Kartą Praw Podstawowych UE i europejską Konwencją o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. Jak ocenił zapisy ustawy są sprzeczne m.in. z prawem do prywatności, wolnością komunikowania się, ochroną autonomii informacyjnej jednostki, gwarancją sądowej ochrony jej praw oraz zapisem konstytucji, że "Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym".

Jak poinformowało w poniedziałek biuro RPO, stustronicowy wniosek do TK przedstawia argumenty "za ułomnością poszczególnych przepisów". "Pokazuje, że choć ustawa miała szczytny cel - uporządkowanie przepisów i wzmocnienie bezpieczeństwa w kraju - to napisana została tak nieprecyzyjnie i ogólnie, że służby specjalne otrzymały ogromne i niekontrolowane uprawnienia, a ludzie nie mogą mieć pewności, że nie będą na tej podstawie ścigani" - głosi komunikat RPO.

Według RPO ustawa nie pozwala zrozumieć np., o kim i z jakiego powodu można zbierać informacje, kogo i za co można aresztować, kiedy można zakazać demonstracji albo odciąć internet. Bodnar uważa, że jednym z powodów tej sytuacji był pośpieszny tryb prac i nieuwzględnienie istotnych uwag zgłaszanych przez ekspertów i organizacje społeczne.

Czytaj też: Emerytury i renty funkcjonariuszy SB będą niższe

Ustawę o działaniach antyterrorystycznych uchwalono 10 czerwca, prezydent Andrzej Duda podpisał ją 22 czerwca. Według rządu ma ona podnieść efektywność polskiego systemu antyterrorystycznego, zwiększyć bezpieczeństwo obywateli i polepszyć koordynację działań służb. Jej projekt od początku był krytykowany przez opozycję i organizacje broniące praw człowieka. Apelowały one o niepodpisywanie ustawy, argumentując, że poważnie ograniczy ona prawa i wolności obywatelskie. RPO apelował zaś, by prezydent skierował ustawę do TK.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Emeryt-Rebeliant 2016-07-13 12:23:24
    Rzecznik Praw Obywatelski , Prezes TK, Sąd Najwyższy, Naczelna RA , Uniwersyteckie Wydziały Prawa , byli Prezesi TK, Komisja Wenecka , Komisja Europejska, Prezydent Obama i wielu innych też oczywiście politycznie uwikłani. Pierdoły Waść gadaszREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA