REKLAMA

Andrzej Przyłębski nowym ambasadorem Polski w RFN

  • Autor: PAP/JS
  • 05 lipca 2016 13:23
Andrzej Przyłębski nowym ambasadorem Polski w RFN Jak podkreśla MSZ Przyłębski przez większą część swojej kariery naukowej związany był z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (fot. Ł.Plewnia, flickr.com, licencja: CC BY-SA 2.0)

• Filozof i tłumacz Andrzej Przyłębski został nowym ambasadorem Polski w RFN - poinformował MSZ.
• Przyłębski od 2015 roku wchodził w skład Narodowej Rady Rozwoju.

Jak podkreśla MSZ Przyłębski przez większą część swojej kariery naukowej związany był z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, nauczał również jako profesor filozofii na Technische Universität w Chemnitz.

Na UAM pracował w Instytucie Filozofii, którego w latach 1993-1996 był wicedyrektorem, a następnie w Instytucie Kulturoznawstwa - zaznaczono w komunikacie.

W roku 2014 Przyłębski objął funkcję dyrektora nowo powołanego na Uniwersytecie - Centrum Myśli Społecznej im. Floriana Znanieckiego. W latach 2003-2011 był członkiem Komitetu Nauk Filozoficznych PAN.

Czytaj też: Sondaż: PiS 32 proc., dalej Nowoczesna i PO. W Sejmie jeszcze tylko Kukiz'15 i SLD

W marcu 2010 r. Andrzej Przyłębski otrzymał tytuł profesorski. W roku 2015 prezydent Andrzej Duda powołał go w skład Narodowej Rady Rozwoju.

Przez pięć lat zajmował stanowisko radcy ds. kultury i nauki w Ambasadzie RP w Niemczech. W tym kraju spędził w sumie około 13 lat. Cieszy się tam statusem rozpoznawanego i szanowanego naukowca.

Przyłębski opublikował 8 książek i ponad 100 artykułów naukowych. Zna język niemiecki i angielski, posługuje się włoskim i rosyjskim. Jest żonaty i ma dwóch synów.

Poprzednim ambasadorem RP w Berlinie był Jerzy Margański.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA