XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Andrzej Duda: Nie ma silnego państwa bez sprawnie działającego wymiaru sprawiedliwości

Andrzej Duda: Nie ma silnego państwa bez sprawnie działającego wymiaru sprawiedliwości
Spotkanie Andrzeja Dudy z członkami prezydium Krajowej Rady Sądownictwa. (Fot. prezydent.pl)

• Prezydent Andrzej Duda na piątkowym (2 września) spotkaniu z Krajową Radą Sądownictwa podkreślił konieczność zwiększenia jawności procedury powoływania sędziów.
• Wyraził też wątpliwość co do propozycji, by Rada przedstawiała mu dwóch kandydatów na każde stanowisko.

W piątek (2 września) w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie prezydenta z przedstawicielami Krajowej Rady Sądownictwa.

Kancelaria Prezydenta poinformowała po spotkaniu, że przewodniczący KRS sędzia Dariusz Zawistowski przedstawił na nim "kluczowe tematy, które stały za prośbą KRS o spotkanie z prezydentem" - niepowołanie przez prezydenta 10 kandydatów wskazanych przez Radę do pełnienia urzędu sędziego oraz projekt Ministerstwa Sprawiedliwości nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Przedstawiciele KRS podkreślili - poinformowała Kancelaria Prezydenta w komunikacie - że nie podważają prerogatywy prezydenta do niepowołania sędziów, za zasadne uznają jednak zwracanie się prezydenta do KRS z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy.

- Prezydent zaznaczył, że w jego ocenie, nie ma silnego państwa bez sprawnie działającego wymiaru sprawiedliwości, cieszącego się zaufaniem społecznym. Zwrócił uwagę, że spoczywa na nim ogromna odpowiedzialność związana z powoływaniem sędziów, i każdą decyzję podejmuje po wnikliwym rozważeniu kandydatury, tak, aby do stanu sędziowskiego trafiały osoby godne pełnienia tej funkcji, a konkretne nominacje sędziowskie nie wzbudzały wątpliwości społecznych - czytamy w komunikacie prezydenckiej kancelarii.

Poinformowano w nim, że "rozważając problematykę powoływania sędziów, Andrzej Duda podkreślił konieczność zwiększenia jawności procedury powoływania sędziów".

- Odnosząc się do projektowanej zmiany ustawy o KRS, prezydent wyraził wątpliwości dotyczące zaproponowanego rozwiązania polegającego na przedstawianiu prezydentowi przez KRS dwóch kandydatów na każde wolne stanowisko sędziowskie - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Rozwiązanie to krytykowała KRS w przyjętej w maju opinii do projektu MS nowelizacji ustawy o KRS.

Ponadto - czytamy w komunikacie - "prezydent złożył deklarację współdziałania, także na polu legislacyjnym, z Krajową Radą Sądownictwa dla dobra wymiaru sprawiedliwości oraz polepszenia procedury wyboru sędziów, na czym - zgodnie ze wspólną deklaracją - wszystkim uczestnikom spotkania niezwykle zależy".

Pod koniec czerwca KRS otrzymała postanowienie prezydenta Dudy o odmowie powołania 10 kandydatów wskazanych przez Radę do pełnienia urzędu sędziego. Postanowienie nie zawiera uzasadnienia - informowała wówczas KRS.

W stanowisku KRS przyjętym kilka dni później zapisano, że "Krajowa Rada Sądownictwa dostrzega pilną potrzebę wyjaśnienia zasad współdziałania w procedurze nominacyjnej sędziów w trakcie spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą".

Szef biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski wskazywał wtedy, że prezydent może, ale nie musi, powoływać sędziów wskazanych przez KRS. Jak mówił, jest to prerogatywa osobista prezydenta.

W maju Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło projekt nowelizacji ustawy o KRS, który przewiduje m.in. nowe zasady wyboru sędziów na 4-letnie kadencje członków Rady, wprowadzenie zasady, że członkiem KRS można być tylko raz, wygaszenie obecnych kadencji sędziów - członków KRS oraz zmianę zasad powoływania sędziów przez prezydenta.

Według KRS znacząca część rozwiązań proponowanych w przygotowanym przez resort sprawiedliwości projekcie jest niezgodna z konstytucją i może grozić ograniczeniem sprawności Rady.

- Projekt przewiduje rozwiązania zmieniające ustrojową pozycję Krajowej Rady Sądownictwa bez zmiany konstytucji, sprowadzając ryzyko ograniczenia sprawności Rady w wypełnianiu wyznaczonej w ustawie zasadniczej roli strażnika niezależności sądów i niezawisłości sędziów - głosi przyjęta w połowie maja opinia KRS.

Zdecydowaną krytykę KRS wywołała także propozycja w sprawie nowego mechanizmu powoływania sędziów polegająca na tym, aby Rada przedstawiała prezydentowi dwóch kandydatów na dane stanowisko sędziowskie, spośród których prezydent dokonywałby wyboru. Obecnie KRS rozpatruje kandydatury na sędziów i wybiera jedną, jej zdaniem najlepszą, przedkładając ją do powołania prezydentowi - nawet jeśli kandydatów było więcej.

Na sobotę 3 września Krajowa Rada Sądownictwa zwołała nadzwyczajny Kongres Sędziów Polskich, który zajmie się m.in. oceną sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego oraz odmową powołania przez prezydenta niektórych kandydatów na sędziów.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Andrzej Duda: Nie ma silnego państwa bez sprawnie działającego wymiaru sprawiedliwości

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!