Ambasador Starzyk: Polacy powinni być bardziej widoczni w instytucjach UE

Ambasador Starzyk: Polacy powinni być bardziej widoczni w instytucjach UE
Z KE trzeba rozmawiać a nie wymieniać listy (fot.pixabay.co)

• Aktualne priorytety UE to: wzrost gospodarczy, polityka energetyczna i klimatyczna, a także przegląd budżetu.
• Ambasador Starzyk: będę zabiegać o więcej stanowisk w instytucjach europejskich dla Polaków.
• Ambasador jest zaskoczony procedurą ochrony praworządności w Polsce.

Senatorowie z Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej spotkali się z mianowanym w końcu lutego ambasadorem Polski przy UE Jarosławem Starzykiem. Ambasador Starzyk zapoznał członków komisji z najważniejszymi tematami, które zawarte są w bieżącej agendzie instytucji europejskich oraz tymi, które traktuje jako priorytetowe w pełnieniu swojej misji w Brukseli.

Instytucje Unii Europejskiej koncentrują się dziś przede wszystkim na trzech tematach: wzroście gospodarczym i zwiększeniu liczby miejsc pracy, polityce energetycznej i klimatycznej oraz przeglądzie obecnego budżetu i przygotowywaniem kolejnej perspektywy finansowej na lata 2021 – 2027, nad która formalne prace rozpoczną się jesienią przyszłego roku. Priorytety Polski w tym kontekście pozostają niezmienne. Są to polityka spójności i wspólna polityka rolna.

Kryzys imigracyjny i negocjacje z Wielką Brytanią

Ambasador Starzyk, który jest doświadczonym dyplomatą (m.in. kierował pionem politycznym Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE w latach 1999-2004), zwrócił uwagę, że w ostatnich latach UE przeżywa cały szereg wewnętrznych kryzysów, a i otoczenie międzynarodowe stawia przed nią trudne wyzwania. Podkreślił jednak, że w historii UE sytuacja taka miała miejsce wielokrotnie, co jednak często ją wzmacniało.

Jako dwa najtrudniejsze wyzwania dla Unii wymienił kryzys imigracyjny i negocjacje z Wielką Brytanią w sprawie reformy UE. Ta druga kwestia, jak stwierdził ambasador nie jest traktowana przez Polskę jako zagrożenie, lecz jak szansa na rozpoczęcie debaty na temat koniecznych zmian w funkcjonowaniu Unii.

Te dwie kwestie są zdaniem ambasadora Starzyka testem umiejętności wspólnego działania państw członkowskich Unii i umiejętności poszukiwania kompromisu. Zaś zadaniem Stałego Przedstawicielstwa RP w UE jest przede wszystkim znajdywanie wspólnych stanowisk, które z jednej strony będą wartością dodaną dla Europy a z drugiej - będą zabezpieczały nasze polskie interesy.

Jako główne zadania podczas swojej misji Jarosław Starzyk widzi utrzymanie aktywnej i odpowiedzialnej, wzmacniającej naszą pozycję w Europie roli Polski w Radzie UE, działanie na rzecz zachowania integralności Unii oraz wzmocnienia wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa.

Chce też angażować się w tworzenie nowego instrumentu oddziaływania UE na naszych wschodnich sąsiadów. Wykorzystując dotychczasową współpracę w ramach Trójkąta Weimarskiego i Grupy Wyszehradzkiej chce skoncentrować się na pozyskiwaniu przychylności wśród państw członkowskich dla rozwiązań zgodnych z interesem Polski. Zamierza też utrzymywać stałe kontakty i współpracę z wszystkimi polskimi europosłami. Jego zdaniem ta droga zabiegania o interesy Polski w UE może być znacznie lepiej wykorzystywana.

Jednym z istotniejszych zadań, jakie stawia przed sobą nowy przedstawiciel Polski w UE, będzie zabiegania o zwiększenie zatrudnienia Polaków w instytucjach europejskich. Jest ich co prawda wielu, ale jeśli chodzi o stanowiska, jakie zajmują, sytuacja nie jest satysfakcjonująca.

Ambasador Starzyk zapowiedział, że będzie utrzymywać bliskie kontakty z przedstawicielami polskich i zagranicznych mediów akredytowanych w Brukseli.

Podkreślił, że podjął się misji reprezentowania Polski w UE tylko dlatego, że przekonany jest, iż w Sejmie jest zgoda co do tego, że członkostwo naszego kraju w Unii Europejskiej jest korzystne.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ambasador Starzyk: Polacy powinni być bardziej widoczni w instytucjach UE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!