XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Aleksander Bobko: Krytyka Ustawy 2.0 przez posłów PiS oparta na nieporozumieniu

Aleksander Bobko: Krytyka Ustawy 2.0 przez posłów PiS oparta na nieporozumieniu
Projekt tzw. Ustawy 2.0, nazywanej też Konstytucją dla nauki, szef resortu nauki, wicepremier Jarosław Gowin przedstawił 19 września podczas Narodowego Kongresu Nauki w Krakowie. Fot. PTWP

Krytyczne głosy części posłów PiS wobec projektu reformy szkolnictwa wyższego są "przesadzone" i "oparte troszkę na nieporozumieniu" - ocenił wiceszef MNiSW Aleksander Bobko. Wyraził przy tym nadzieję, że projekt ostatecznie uzyska poparcie zarówno rządu, jak i parlamentu.

Wiceminister odniósł się do krytycznych słów posłów PiS na temat projektu ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce (tzw. Ustawy 2.0), które padły podczas wtorkowego (22 listopada) posiedzenia sejmowej podkomisji do spraw nauki i szkolnictwa wyższego.

"Jest tak, że część naszych kolegów z PiS krytykuje tę ustawę. Podczas podkomisji sejmowej padały zarzuty, że ustawa jest neoliberalna, ale z drugiej strony był zarzut, że jest antyliberalna. Z szacunkiem i uwagą słuchamy głosów krytycznych. Uważamy, że choćby te głosy, które były formułowane jakby oficjalnie w przestrzeni publicznej, na podkomisji sejmowej ze strony naszych kolegów, były delikatnie mówiąc przesadzone. W dużej mierze oparte troszkę na nieporozumieniu" - mówił  wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego na konferencji prasowej.

Bobko wyraził przekonanie, że uda się wyjaśnić nieporozumienie i projekt ostatecznie uzyska poparcie zarówno rządu, jak i potem parlamentu. Dodał, że liczy na to, że ustawa zostanie przyjęta w drodze konsensusu, a poprze ją nie tylko PiS, ale również inne ugrupowania.

"Zagrożenie, że ustawa może w parlamencie zostać zablokowana istnieje. Ale mamy nadzieję, że uda nam się zarówno kolegów w rządzie, bo jest to projekt rządowy, a potem w parlamencie przekonać, że ta ustawa będzie dobrze służyła szkolnictwu wyższemu" - ocenił wiceminister.

Wiceminister Bobko podkreślił, że obecnie zbierane są już formalnie uwagi od ministerstw i partnerów publicznych. Przyznał, że jednym z największych niepokojów (pojawiających się w zgłaszanych uwagach) jest to, że nastąpi powiększenie rozwarstwienia pomiędzy ośrodkami dużymi i mniejszymi, a nawet to, że życie akademickie w mniejszych ośrodkach będzie zamierać.

Bobko zapewnił, że zasada zrównoważonego rozwoju, która jest jednym z głównych pryncypiów programu PiS, w przypadku szkolnictwa wyższego nie została zawieszona.

"Jeśli uda się poprzez reformę osiągnąć to, że kilka polskich szkół będzie bardziej zauważane na świecie, bo będą lepiej funkcjonowały w przestrzeni międzynarodowej, to w moim przekonaniu dla całego szkolnictwa lepiej. To oni będą ciągnąć pozostałych do góry. W moim przekonaniu projekt ustawy zwiększa szanse rozwojowe w mniejszych ośrodkach. Oczywiście zmusza do pewnego wysiłku, do przemyślenia pewnej misji" - wskazał.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Aleksander Bobko: Krytyka Ustawy 2.0 przez posłów PiS oparta na nieporozumieniu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!