A. M. Anders o dialogu z Ukrainą: Bez prawdy nie możemy iść naprzód

A. M. Anders o dialogu z Ukrainą: Bez prawdy nie możemy iść naprzód
olska nie poprawi relacji z Ukrainą bez prawdy o zbrodni wołyńskiej - powiedziała Anna Maria Anders, pełnomocnik rządu ds. dialogu międzynarodowego (fot. youtube.com)

• Polska nie poprawi relacji z Ukrainą bez prawdy o zbrodni wołyńskiej - powiedziała Anna Maria Anders, pełnomocnik rządu ds. dialogu międzynarodowego.
• Przyznała jednak, że stosunki polsko-ukraińskie komplikuje wojna na wschodzie Ukrainy.

W ten sposób Anders odniosła się do przyjętej przez Sejm uchwały, która ustanawia 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Sejm oddaje w niej hołd "wszystkim obywatelom II Rzeczypospolitej bestialsko pomordowanym przez ukraińskich nacjonalistów".

- Bez prawdy nie możemy iść naprzód. Nie możemy przepraszać za mówienie prawdy. Relacje z Ukrainą komplikuje trwająca w tym kraju wojna, to jest bardzo trudny moment dla tego kraju, ale rzeczy trzeba nazywać po imieniu - powiedziała Anders. Przypomniała też, że ziemie, na której wspólnie mieszkali Polacy i Ukraińcy, gdzie doszło do zbrodni wołyńskiej były okrutnie doświadczone w czasie drugiej wojny światowej przez okupację III Rzeszy Niemieckiej i Związku Sowieckiego.

Oceniła też, że we współczesnej Ukrainie społeczeństwo, zwłaszcza młodzi ludzie, wciąż nie wiedzą na czym polegała tragedia polskich mieszkańców Wołynia i Galicji Południowo-Wschodniej, którzy masowo ginęli nie tylko z rąk OUN-UPA, ale również swoich ukraińskich sąsiadów. - Myślę, że to dobrze, że wreszcie powiedzieliśmy, że to było ludobójstwo. Chciałabym też, aby został ustanowiony dzień pamięci ofiar tej zbrodni - dodała Anders.

Czytaj też: Światowe Dni Młodzieży w statystyce: Największe od 10 lat wyzwanie pod względem bezpieczeństwa i logistyki

Pełnomocnik premier ds. dialogu międzynarodowego podkreśliła też, że dialog z Ukraińcami powinien być prowadzony na wszystkich szczeblach, nie tylko na rządowych i ministerialnych, ale również między obywatelami obu państw. - Tylko tak można trwale polepszyć relacje między oboma krajami. Sama jestem w bardzo dobrych stosunkach z ambasadorem Ukrainy w Polsce, potrzebne są konkretne rozmowy o naszej wspólnej przyszłości - zaznaczyła Anders.

W uchwale dot. zbrodni wołyńskiej, którą uchwalił Sejm znalazły się stwierdzenia, że ofiary zbrodni popełnionych przez ukraińskich nacjonalistów nie zostały w sposób należyty upamiętnione, a masowe mordy nie zostały nazwane ludobójstwem. Projekt głosi też, że "Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża solidarność z Ukrainą walczącą z zewnętrzną agresją o zachowanie integralności terytorialnej".

W 2016 r. mija 73. rocznica rozpoczęcia masowych zbrodni UPA popełnionych na polskiej ludności cywilnej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej. W wyniku mordów UPA w latach 1943-1945 zginęło ok. 100 tys. Polaków: mężczyzn, kobiet, starców i dzieci. Kulminacja zbrodni nastąpiła 11 lipca 1943 r.

 

×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: A. M. Anders o dialogu z Ukrainą: Bez prawdy nie możemy iść naprzód

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!