100 dni prezydenta Andrzeja Dudy. Co w tym czasie zrobił?

100 dni prezydenta Andrzeja Dudy. Co w tym czasie zrobił?
(fot. screen Youtube)

Pierwsze 100 dni urzędowania Andrzeja Dudy były bardzo intensywne. Już pierwszego dnia, czyli 7 sierpnia, kiedy podpisał zarządzenie o nadaniu Statutu Kancelarii Prezydenta RP, spełnił pierwszą z obietnic złożonych w czasie swojej kampanii.

Andrzej Duda, w czasie swojej kampanii prezydenckiej, obiecał powołać nowe biura, dzięki którym będzie mógł lepiej zrozumieć potrzeby Polski i obywateli. Zrobił to pierwszego dnia urzędowania. Powstało m.in. Biuro Interwencyjnej Pomocy Prawnej oraz Biuro do Spraw Kontaktu z Polakami za Granicą. Czym się zajmują?

Celem Biura Interwencyjnej Pomocy Prawnej jest niesienie pomocy prawnej obywatelom, a także analiza funkcjonującego prawodawstwa. Biuro zbiera informacje od podmiotów zewnętrznych oraz od obywateli, które będą następnie wykorzystywane do podejmowania inicjatyw legislacyjnych, poprawiających jakość  prawa. Z kolei  Biuro do Spraw Kontaktu z Polakami za Granicą ma za zadanie nawiązywać i utrzymywać kontakt z Polonią.

W Kancelarii stworzono także Biuro ds. Dialogu Społecznego i Inicjatyw Obywatelskich, które służy szeroko rozumianym kontaktom z obywatelami. Ma ułatwiać dialog z reprezentantami dużych grup społecznych, związków zawodowych, środowisk lokalnych, inicjatorów różnych akcji obywatelskich.

Prezydent powołał również  Radę Dialogu Społecznego jako forum współpracy przedstawicieli pracowników, pracodawców i rządu oraz  Narodową Radę Rozwoju, do której zaprosił 86 ekspertów i doradców, których zadaniem będzie definiowanie wyzwań i wskazywanie zagrożeń dla Polski.

Andrzej Duda  w swoich wypowiedziach wielokrotnie zaznaczał, że jego priorytetem jest poprawa jakości życia Polaków. Dał temu wyraz, składając projekt ustawy w sprawie obniżenia wieku emerytalnego, a także kierując do Senatu projekt postanowienia o zarządzeniu referendum w sprawach: zniesienia obowiązku szkolnego sześciolatków, prywatyzacji lasów państwowych oraz obniżenia wieku emerytalnego.

 W czasie 100 dni urzędowania Prezydent:

- odbył 45 wizyt krajowych, podczas których spotykał się z obywatelami

- wystosował 336 listów i objął patronatem 96 konferencji, uroczystości, koncertów, konkursów i imprez kulturalnych

- nadał obywatelstwo 377 osobom, pochodzącym głównie z Ukrainy i Białorusi

- powołał 99 sędziów, mianował na pierwszy stopień oficerski 75 absolwentów szkół wojskowych oraz 374 funkcjonariuszy Policji, wręczył nominacje 63 profesorom

- podpisał 106 ustaw i zawetował cztery: o lasach, o mniejszościach narodowych, o uzgodnieniu płci oraz ustawę o ratyfikacji tzw. poprawki dauhańskiej

- złożył dwa wnioski do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie Ustawy prawo o ustroju sądów wojskowych oraz Ustawy o kuratorach sądowych.

 Odbył również 10 wizyt zagranicznych - zarówno o charakterze dwustronnym (Estonia, Niemcy, Wielka Brytania, Słowacja, Francja, Watykan), jak i wielostronnym (spotkania w ramach grupy Arraiolos, w ramach Grupy Wyszehradzkiej, spotkania przedstawicieli państw Europy Środkowej i Wschodniej w Bukareszcie oraz w kuluarach Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku). Był aktywny w przestrzeni regionalnej, europejskiej i globalnej.

Przy okazji wizyt w Berlinie, Londynie, Nowym Jorku, Paryżu, Bukareszcie i Rzymie Prezydent RP spotkał się z mieszkającą tam Polonią. 

Udzielił także szeregu wywiadów liczącym się mediom zagranicznym, przyjął przedstawicieli 32 państw podczas ich wizyt w Polsce. Przyjął listy uwierzytelniające od dziewięciu ambasadorów akredytowanych w Polsce. Wręczył również listy uwierzytelniające 8 ambasadorom RP udającym się za granicę.

Andrzej Duda prowadził także aktywną korespondencją dyplomatyczną: 77 listów do głów państw i szefów rządów, 14 depeszy gratulacyjnych i kondolencyjnych oraz 63 depesze z okazji świąt narodowych.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!