Związki zawodowe górników przygotowują kolejne protesty

Związki zawodowe górników przygotowują kolejne protesty
Związkowcy postanowili w piątek, że w najbliższą środę we wszystkich kopalniach spółki odbędzie się akcja informacyjna w formie tzw. masówek. (fot.:kwsa.pl)

Związkowcy z Kompanii Węglowej przedstawili w piątek zarządowi własny projekt porozumienia w sprawie wypłaty 14. pensji i ustalenia przeciętnego wynagrodzenia w spółce. Wysłali też list do ministra energii. Na środę zapowiedzieli kolejne masówki w kopalniach.

Prawdopodobnie w poniedziałek (15 lutego) ostatecznie okaże się, czy "czternasta" zostanie wypłacona w ratach na podstawie arbitralnej decyzji zarządu, czy też strony wrócą do rozmów i będą jeszcze rozmawiać o piątkowych propozycjach związkowców.

W piątek (12 lutego) zebrał się sztab działających w Kompanii związków, który omówił sytuację po czwartkowym zerwaniu rozmów z zarządem w sprawie zasad wypłaty "czternastki". Wobec fiaska rozmów zarząd KW ogłosił w czwartek (11 lutego), że sam podejmie decyzję w tej sprawie, zgodnie z którą do 15 lutego górnicy dostaną 30 proc. tego świadczenia, a do końca czerwca pozostałą część.

W piątek związkowcy przedstawili swój projekt porozumienia w tej sprawie, będący pisemną wersją tego, o czym bez powodzenia dyskutowano w czwartek. Podkreślają, że projekt zakłada wypłatę 14. pensji na takich samych zasadach jak rok temu - również w dwóch ratach, ale w proporcjach 40 i 60 proc.

Czytaj: Polscy antyterroryści ich przygotowanie do wyzwań na świecie

Za istotniejszy od tych proporcji związkowcy uważają jednak zapis, dotyczący tzw. wynagrodzenia bazowego do ustalenia przeciętnych płac w spółce w tym roku. Chcą, by obejmowało ono wszystkie składniki płacy, podobnie jak w ubiegłym roku. Według związkowców, zarząd Kompanii proponował, by w dokumencie zapisać średnią, ale pomniejszoną o kilka składników, których wysokość będzie negocjowana później. Byłoby to ok. 1,5 tys. zł mniej - wyliczyli związkowcy, którzy uznali to za krok w kierunku cięcia płac.

W przedstawionym w piątek późnym popołudniem komunikacie przedstawiciele Kompanii podali, że strona społeczna warunkowała zawarcie porozumienia w sprawie 14. pensji od przyjęcia przez pracodawcę przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń dla kopalń i zakładów na rok 2016 na poziomie roku ubiegłego.

- W celu kompromisowego rozwiązania pracodawca zaproponował zachowanie wysokości przeciętnych wynagrodzeń w I kwartale roku 2016 na poziomie przeciętnych wynagrodzeń z I kwartału roku 2015. To oznacza, że wynagrodzenia miesięczne byłyby analogiczne jak w I kwartale 2015 roku - podała Kompania.

W zaproponowanej przez zarząd kalkulacji przeciętnych wynagrodzeń, które były załącznikiem do projektu porozumienia, nie ujęto ani nagrody z okazji Dnia Górnika (tzw. barbórki), ponieważ jest wypłacana w IV kwartale, ani tzw. 14. pensji, ponieważ wypłaca się ją w I kwartale roku następnego. Nie ujęto również deputatu węglowego i rekompensaty węglowej, ponieważ terminy tych świadczeń zależą od indywidualnych decyzji pracowników w ciągu całego roku; Kompania zapewnia jednak, że będą one wypłacane pracownikom według dotychczasowych zasad.

Zgodnie z czwartkowym oświadczeniem zarządu KW, wobec braku porozumienia ze związkami, pierwsza 30-procentowa rata "czternastki" powinna być wypłacona do poniedziałku. Tego dnia okaże się, czy zarząd podtrzymał swoją decyzję o wypłacie 30 proc., czy też strony powtórnie usiądą do rozmów - taka jest intencja związków, które złożyły w piątek KW swój projekt porozumienia. Zarząd spółki oficjalnie nie odpowiedział dotąd na tę propozycję.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Związki zawodowe górników przygotowują kolejne protesty

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!