XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Zmarnowaliśmy miliardy na instalacje do odpadów? "Będą problemem dla podatników, mieszkańców, dla gmin"

Zmarnowaliśmy miliardy na instalacje do odpadów? "Będą problemem dla podatników, mieszkańców, dla gmin"
Sławomir Mazurek (mos.gov.pl)

- Instalacje do odpadów będą problemem dla podatników, mieszkańców, dla gmin, które będą musiały się z ich utrzymaniem zmierzyć - uważa wiceminister środowiska Sławomir Mazurek.

Wiceminister krytycznie ocenia inwestowanie w instalacje MBP i spalarnie.

– Najpierw stawialiśmy na MBP-y, budując ich za dużo pod presją inwestorów i firm, które czerpały z tego korzyści, potem postawiliśmy na spalarnie i tych instalacji dzisiaj trochę już mamy, a w perspektywie i z nimi będziemy mieć z nimi problem. I trzeba sobie powiedzieć, że to nie będzie problem dla firm, które te instalacje projektowały czy budowały, tylko dla nas: dla podatników, mieszkańców, dla gmin, które będą musiały się z ich utrzymaniem zmierzyć.

- Jakaś korzyść z budowy instalacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów była, ale jakbym miał ocenić skuteczność ich działania w stosunku do zainwestowanych pieniędzy, to bym ocenił to na jakieś 10 procent – ocenia dla Portalsamorzodowy.pl ekonomista dr Marek Goleń z SGH.

– To, co pozytywnego robią ze zmieszanymi odpadami zakłady MBP, to „uwolnienie do przyrody” poprzez biologiczną stabilizację ok. 25 procent masy tych odpadów. Poza tym realnie nie robi się w tych instalacjach z nimi niczego pozytywnego, bo trudno w kontekście gospodarki o obiegu zamkniętym pozytywnym nazwać przygotowanie dalszych kilkudziesięciu procent masy do odzysku energetycznego – dodaje naukowiec.

Według nieoficjalnych danych z dwóch zakładów MBP, jakie udało się uzyskać Portalowi Samorządowemu, ubytek masy stanowił w nich 25 procent z ogólnej masy odpadów, która do tych zakładów trafiła, wysegregowano 9 procent surowców wtórnych, a 66 procent ogólnej masy wchodzącej na te zakłady po przetworzeniu nadal pozostaje odpadami.

– Wyniki są słabe wszędzie. Dlatego tak trudno zdobyć te dane, zakłady wiedzą, że nie ma się czym chwalić – mówi Marek Goleń.

– W MBP-ach znaleziono kozła ofiarnego, a one są tylko jednym ogniwem w całym długim łańcuchu – twierdzi zaś dyrektor dużej instalacji. 

Więcej przeczytasz tutaj. 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zmarnowaliśmy miliardy na instalacje do odpadów? "Będą problemem dla podatników, mieszkańców, dla gmin"

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!