REKLAMA

Złoty najmocniejszy po decyzji Moody’s. Teraz dużo zależy od PiS

  • Autor: bad
  • 16 maja 2016 14:47
Złoty najmocniejszy po decyzji Moody’s. Teraz dużo zależy od PiS W poniedziałek drożeją akcje spółek norowanych na warszawskiej GPW. Fot. GPW

• Poniedziałek, 16 maja upływa pod znakiem wzmożonego zainteresowanie polskimi aktywami.
• Teraz najistotniejsze dla ratingu Polski będą losy tzw. ustawy frankowej, wieku emerytalnego, a także rozwój wydarzeń wokół Trybunału Konstytucyjnego.
• W sobotę agencja Moody’s potwierdziła dotychczasową ocenę ratingową Polski.

W nocy z piątku na sobotę agencja ratingowa Moody’s potwierdziła dotychczasową ocenę ratingową Polski na poziomie A2/P-1 odpowiednio dla długo i krótkoterminowych zobowiązań w walucie krajowej i zagranicznej. Perspektywa ratingu została zmieniona ze stabilnej na negatywną.

Czytaj też: Politycy o ocenie Moody's: opozycja - zła informacja dla Polski; PiS - dobra

Jak podaje rp.pl złoty jest w poniedziałek najsilniejszą spośród 36 głównych walut. O 14:30 kurs euro w złotych oscylował wokół 4,37 zł, o 0,9 proc. niżej, niż pod koniec ubiegłego tygodnia. Kurs dolara utrzymywał się nieco powyżej 3,86 zł, także o 0,9 proc. niżej niż w piątek.

Drożeją akcje spółek norowanych na warszawskiej GPW. Główny indeks zyskiwał po południu 1,59 proc. Dla porównania, indeks Stoxx 600 tracił niemal 0,4 proc.

Zyskują także polskie obligacje skarbowe. Rentowność 10-latek wynosi ok. 2,95 proc., w  piątek było to około 3 proc.

- Decyzję Moody's postrzegamy jako sygnał, że agencja zidentyfikowała czynniki ryzyka w Polsce i eskalacja tych ryzyk może stać się podstawą do obniżenia ratingu. Najistotniejsze dla ratingu będą zatem losy tzw. ustawy frankowej, wieku emerytalnego i rozwój wydarzeń wokół Trybunału Konstytucyjnego – napisali w poniedziałkowym komentarzu ekonomiści mBanku.

Zdaniem analityków świadomość tych ryzyk prawdopodobnie ograniczy głębokość odreagowania po decyzji Moody's.

- Niepewność co do kształtu propozycji prezydenta odnośnie franków (koniec maja), jak i sygnały polityczne dotyczące obniżenia wieku emerytalnego ciągle będą czynnikami oddziałującymi na rynek – wyjaśniają ekonomiści mBanku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA