XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

ZBP apeluje o zmiany w projekcie ustawy o obrocie ziemią

ZBP apeluje o zmiany w projekcie ustawy o obrocie ziemią
Banki często przejmują grunty rolne w ramach postępowania egzekucyjnego (Fot.: Wikimedia, Walter Baxter, CC2.0)

Obecna wersja projektu ustawy o obrocie ziemią ingeruje w prawo własności i może spowodować, że Agencja Nieruchomości Rolnych stanie się współwłaścicielem banków - przestrzega Związek Banków Polskich i apeluje o zmiany w projekcie.

Wiceprezes ZBP Jerzy Bańka podkreślił na konferencji prasowej, że chodzi o zapisy, w myśl których Agencja Nieruchomości Rolnych będzie miała prawo pierwokupu nabycia udziału w spółkach, które są właścicielami nieruchomości rolnych.

Zwracał uwagę, że banki często przejmują grunty rolne w ramach postępowania egzekucyjnego, w związku z niespłaconym zadłużeniem. Jeżeli, jak dodał, z projektu ustawy nie wyłączy się przypadków związanych z postępowaniem egzekucyjnym, może to prowadzić do sytuacji, że ANR będzie stawiać się współwłaścicielem banków.

Czytaj też: PO będzie informować wieś o konsekwencjach ustawy o obrocie ziemią

"Apelujemy o odpowiednią korektę w projekcie ustawy" - mówił Bańka. "W innym przypadku projekt będzie ingerować w prawo własności właścicieli banków i akcjonariuszy" - dodał.

Jak podkreślił, wiążące się z zapisami ustawy "daleko idące ograniczenia w obrocie ziemią" mogą spowodować np. obniżenie wartości zabezpieczeń przyjętych przez banki na poczet udzielonych kredytów. W takiej sytuacji banki mogą domagać się od kredytobiorców "wzmocnienia" tych zabezpieczeń.

Procedowany w Sejmie projekt ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości rolnych Skarbu Państwa przewiduje wstrzymanie sprzedaży nieruchomości, albo ich części wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa na okres 5 lat od dnia wejścia ustawy w życie.

Zobacz też: PSL apeluje o zmiany w projekcie ustawy dotyczącej obrotu ziemią

Podczas ostatniego posiedzenia komisji rolnictwa przyjęto kilka poprawek do projektu, m.in. poprawkę zakładającą, że wstrzymanie sprzedaży państwowej ziemi przez 5 lat nie będzie dotyczyć działek o powierzchni do 2 ha. Tym niemniej ich nabywca nie będzie mógł sprzedać ziemi przez 15 lat.

Doprecyzowane zostały przepisy dotyczące dziedziczenia. Agencja nie będzie ingerowała w nabycie nieruchomości, gdy nabywcą będzie osoba bliska zbywcy, tj. dzieci, wnuki, rodzice czy dziadkowie. Będą oni mogli odziedziczyć nieruchomość bez względu na to gdzie mieszkają, czy mają stosowne wykształcenie i bez względu na wielkość gospodarstwa.

Projektowana ustawa ma wejść w życie 30 kwietnia br., bowiem 1 maja kończy się 12-letnie moratorium na zakup polskiej ziemi przez cudzoziemców, wynegocjowany przy wchodzeniu Polski do UE.

Straci moc ustawa z 5 sierpnia 2015 r. o kształtowaniu ustroju rolnego, której przepisy faktycznie nie weszły w życie. Drugie czytanie projektu odbędzie się na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: ZBP apeluje o zmiany w projekcie ustawy o obrocie ziemią

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!