XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Zarządzanie metropoliami do zmiany

Zarządzanie metropoliami do zmiany
Czy Poznań wprowadzi darmową komunikację na wypadek smogu? I dla kogo? (fot. poznan.pl)

- Obecna ustawa metropolitalna jest martwym prawem. Ona już nie przystaje do obecnych realiów – odpowiada Arkadiusz Śliwa, burmistrz Sulejówka, na pytanie o opinię w sprawie projektu nowelizacji ustawy o ustroju miasta stołecznego. Jego zdaniem, ewentualna korekta powinna przede wszystkim rozwiązywać problemy związane z funkcjonowaniem transportu zbiorowego.

Właśnie przy organizowaniu transportu zbiorowego chyba najczęściej wychodzą wszystkie bolączki obszarów metropolitalnych. Chociażby w samym procesie podejmowania decyzji. Gdy na początku stycznia, w reakcji na wysokie stężenia zanieczyszczenia powietrza, decyzję o wprowadzeniu bezpłatnej komunikacji na terenie miasta praktycznie z dnia na dzień podjęły władze Warszawy, Krakowa, Rybnika czy Częstochowy, to już w przypadku aglomeracji śląsko-zagłębiowskiej tamtejszy organizator komunikacji miejskiej (Komunikacyjny Związek Komunalny GOP) na taki krok się nie zdecydował, gdyż ani nie miał stosownych procedur, a zielone światło do ich uruchomienia musieli dać przedstawiciele wszystkich 29 zrzeszonych w nim gmin. Ostatecznie nastąpiło to dopiero 10 stycznia podczas zgromadzenia KZK GOP, kiedy samorządowcy ustalili, że biuro Związku opracuje zasady wprowadzania bezpłatnej komunikacji miejskiej na wypadek przekroczonych norm zanieczyszczenia powietrza.

O dogadanie się w tej samej sprawie nie było łatwo także w Poznaniu. Styczniowa sesja Rady Miasta w stolicy Wielkopolski nie przyniosła rozstrzygnięcia w kwestii wprowadzenia darmowych przejazdów lokalnym transportem zbiorowym dla kierowców i osób im towarzyszących w razie przekroczenia dopuszczalnych stężeń pyłu zawieszonego.

Oczywiście problemy w zarządzaniu dużymi obszarami metropolitalnymi nie są tylko polską bolączką. Z podobnymi wyzwaniami boryka się wiele ośrodków na całym świecie.

- Nie jest problemem prowadzenie określonych polityk przez poszczególne szczeble władztwa – gminny i regionalny, w tym zakresie praktyka istnieje. Problemem jest wypracowanie wspólnych rozwiązań oraz zaangażowanie szerokiego grona osób/podmiotów i ich kooperacja - czytamy w opracowanej pod dyrekcją dr. Leszka Kwiecińskiego "Analizie określającej wpływ zintegrowanego zarządzania obszarem metropolitalnym na region". I to jest najlepsza puenta dla tego zagadnienia.

Więcej tutaj.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zarządzanie metropoliami do zmiany

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!