XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Zarząd i związki w Kompanii Węglowej doszły do porozumienia

Zarząd i związki w Kompanii Węglowej doszły do porozumienia
Porozumienie ze stroną społeczną ma umożliwić przekazanie kopalń Kompanii do PGG. (fot.:pixabay.com)

• Związkowcy z Kompanii Węglowej zawarli we wtorek (19 kwietnia) z zarządem spółki porozumienie, umożliwiające powstanie z początkiem maja Polskiej Grupy Górniczej (PGG), która przejmie kopalnie i załogę Kompanii.
• Związki zgodziły się m.in. na zawieszenie wypłat tzw. czternastej pensji przez dwa lata.

Porozumienie zostało podpisane w obecności ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego i jego zastępcy Grzegorza Tobiszowskiego. Jego stronami są zarządy Kompanii Węglowej, Polskiej Grupy Górniczej oraz 13 działających w Kompanii związków zawodowych; aby porozumienie było ważne, musiały podpisać je wszystkie związki.

Do końca nie było pewności, czy tak się stanie, wobec deklarowanego sprzeciwu jednej z organizacji związkowych. Ostatecznie jednak przedstawiciele wszystkich związków złożyli swoje podpisy pod dokumentem, po wprowadzonych we wtorek drobnych poprawkach. Ustalenia wejdą w życie 1 maja.

Oficjalne powołanie Polskiej Grupy Górniczej, z udziałem m.in. przedstawicieli rządu, inwestorów oraz strony społecznej, planowane jest na najbliższy poniedziałek w Katowicach. Uroczystość odbędzie się w historycznym gmachu Sejmu Śląskiego.

Przeczytaj: MSWiA chce szybko przyjąć nową ustawę antyterrorystyczną

Podpisane we wtorek porozumienie przewiduje, że z wyjątkiem czasowego zawieszenia wypłat "czternastki", górnicy zachowają w PGG dotychczasowe warunki pracy i wynagradzania do czasu wprowadzenia nowego układu zbiorowego pracy, co ma nastąpić najpóźniej do 1 stycznia 2018 r. Związkowcy zgodzili się także na łączenie wybranych kopalń w tzw. kopalnie zespolone oraz na przekazanie części majątku wraz z załogą (od 3,8 do 4 tys. pracowników) do Spółki Restrukturyzacji Kopalń; osoby te mają następnie skorzystać z osłon socjalnych, przewidzianych w tzw. ustawie górniczej.

Porozumienie ze stroną społeczną ma umożliwić przekazanie kopalń Kompanii do PGG, w której udziały mają objąć: katowicki Węglokoks oraz spółki energetyczne PGE, Energa i PGNIG Termika (w sumie deklarują zaangażowanie 1,5 mld zł), a także prawdopodobnie pięć banków, które - według przedstawicieli Ministerstwa Energii - mogą zgodzić się na konwersję ok. 0,5 mld zł długu z tytułu obligacji na udziały w PGG.

Brak porozumienia mógłby oznaczać zagrożenie dla majowych wypłat górniczych wynagrodzeń oraz groźbę upadłości Kompanii, której łączne zobowiązania sięgają blisko 8,5 mld zł. KW to największy producent węgla kamiennego, zatrudniający ok. 32,5 tys. osób.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zarząd i związki w Kompanii Węglowej doszły do porozumienia

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!