Wyliczenia KNF niepokoją obrońców "frankowiczów"

Wyliczenia KNF niepokoją obrońców "frankowiczów"
Stowarzyszenie oczekuje, iż KNF powie ile zysków na polskich obywatelach banki wywiozły za granicę. (fot.:pixabay.com)

Stowarzyszenie "Stop Bankowemu Bezprawiu" przewiduje, że Komisja Nadzoru Finansowego już we wtorek przedstawi swoją opinię na temat skutków finansowych prezydenckiego projektu "frankowego", ale obawia się, że nie będą to rzetelne wyliczenia.

Skupiające "frankowiczów" stowarzyszenie, jak mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej jego szef Maciej Pawlicki, spodziewa się, że już we wtorek KNF nie odpowie właściwie na pytania prezydenta, w wyniku czego Andrzej Duda nadal nie będzie miał wiarygodnych danych, ile gospodarka straciła na kredytach frankowych, a ile banki zyskały.

KNF bowiem, zdaniem stowarzyszenia, "zamiast twardych danych przedstawi ankietowe szacunki, czyli wróżenie ze szklanej kuli oraz z fusów". Żeby zobrazować tę tezę, frankowicze zaprezentowali na konferencji człowieka przebranego za czarnoksiężnika z napisem "KNF", który cały czas udawał wróżenie ze szklanej kuli i z fusów.

"Stop Bankowemu Bezprawiu" uważa, że ankiety rozsyłane przez KNF do banków nie pozwolą na uzyskanie rzetelnych odpowiedzi, a mogą wręcz doprowadzić do "wróżenia" strat banków, w wyniku wejścia prezydenckiego projektu w życie, na 50-90 proc. salda wszystkich kredytów.

Stowarzyszenie spodziewa się także, że KNF "spróbuje zablokować rozwiązanie wielkiego systemowego zagrożenia i społecznego problemu" kredytów frankowych i w efekcie "nadal 90 proc. Polaków zarabiających mniej niż kilkanaście złotych na godzinę będzie dopłacało do miliardowych zysków banków i pensji prezesów, zarabiających nawet 36 tys. dziennie".

Frankowicze przypomnieli, że prezydent zadał KNF m.in. trzy pytania: o wyniki banków na kredytach indeksowanych/denominowanych do waluty obcej w rozbiciu na wynik i prowizję z odsetek; o to jak zmieni się indeks zadłużenia w bankach, gdy kredyty indeksowane/denominowane zostaną uznane za kredyty w złotych według kursu z dnia zaciągnięcia; o to, jakie były depozyty banków, które udzielały kredytów indeksowanych/denominowanych w walutach obcych.

Pawlicki podkreślał, że dotąd KNF nie wywiązywała się ze swojego zadania, związanego z problemem kredytów frankowych, a szef komisji Andrzej Jakubiak szybko "wycofał się" z projektu uregulowania tego problemu, który przedstawił ponad rok temu. "Mamy mimo wszystko nadzieję, że KNF stanie jednak na wysokości zadania i poda wiarygodne dane, nie co do miliarda, ale co do złotówki" - zaznaczył.

Dodał, że stowarzyszenie oczekuje, iż KNF powie np., ile zysków na polskich obywatelach banki wywiozły za granicę. Pawlicki skłania się też do poglądu, żeby prezydent skierował do Sejmu swój projekt ustawy "o przywróceniu równości stron", mimo ewentualnego negatywnego stanowiska KNF.

Obecny na konferencji poseł PiS Janusz Szewczak dodał, że kluczowa jest "decyzja polityczna", by uregulować problem frankowiczów i przyznał, że "jeszcze tego nie mamy". Zdaniem Szewczaka jest też "najwyższy czas na zmiany w KNF".

Rzecznik Komisji Nadzoru Finansowego Łukasz Dajnowicz, ustosunkowując się do wypowiedzi przedstawicieli stowarzyszenia, nie odpowiedział jednoznacznie, czy stanowisko komisji w sprawie prezydenckiego projektu zostanie przedstawione już we wtorek. Zaznaczył, że posiedzenia komisji są zaplanowane na 15 i 22 marca. "Po przedyskutowaniu sprawy na Komisji i przekazaniu wyliczeń do Kancelarii Prezydenta RP, informacja o skutkach ustawy zostanie upubliczniona" - oświadczył.

Dodał zarazem, że wysyłane przez komisję ankiety "zostały przygotowane w taki sposób, że na podstawie okresowej sprawozdawczości banków do KNF i wyników wcześniejszych analiz nadzorczych można zweryfikować prawidłowość danych".

 

×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Wyliczenia KNF niepokoją obrońców "frankowiczów"

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!