XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Wybory parlamentarne 2015: w enegetyce jest napięcie, czy go nie ma?

Wybory parlamentarne 2015: w enegetyce jest napięcie, czy go nie ma?
Fot. Shutterstock.com

Pomiędzy głównymi polskimi partiami politycznymi nie ma wielkich różnic dotyczących postrzegania sektora energetycznego.

Polityka PO i PSL wobec energetyki jest jasna - obie partie oceniają, że węgiel kamienny i brunatny jeszcze przez co najmniej kilkadziesiąt lat pozostanie podstawą sektora wytwarzania, z tym, że trzeba zastąpić stare bloki o wysokiej emisji i niskiej sprawności jednostkami nowoczesnymi, na parametry nadkrytyczne o niskiej emisji i wysokiej sprawności. Ten proces wymiany już widzimy, czego dowodem są trwające budowy nowych bloków w elektrowniach Kozienice, Jaworzno III, Opole i Turów.

Obecna koalicja przyznaje, że rola węgla w polskiej energetyce będzie stopniowo maleć a na znaczeniu będą zdobywać inne źródła: gazowe, odnawialne i jądrowe.

Obecnie budowanych, lub planowanych, jest kilka znaczących kogeneracyjnych bloków gazowych, m.in. w Stalowej Woli, Włocławku, Płocku, Warszawie, Będzinie i Koninie.

W ostatnich latach zauważamy także silny rozwój źródeł odnawialnych, przede wszystkim wiatrowych.

Stopniowo, na razie bez zbytniego pośpiechu, prowadzone są działania zmierzające do budowy elektrowni jądrowej, która ma być gotowa w połowie lat 20 XXI wieku.

Opinie PiS są bardzo podobne, choć różnice są dostrzegalne. Różnica dotyczy kwestii polityki energetyczno-klimatycznej UE wobec której PiS jest bardzo krytyczne, wewnątrz tej partii pojawiają się nawet głosy o renegocjacji pakietu energetyczno-klimatycznego. PiS jest zdania, że węgiel jeszcze przez długie lata powinien zostać podstawą polskiej energetyki i nie ma potrzeby znaczącego rozwoju źródeł gazowych, ostrożny jest także jeśli chodzi o dynamiczny rozwój odnawialnych źródeł energii. PiS opowiada się natomiast za budową elektrowni jądrowych o mocy 6 tys. MW.

Znacząca różnica pomiędzy PO-PSL a PiS jest w kwestii prywatyzacji firm energetycznych, co widzieliśmy niedawno na przykładzie spółki PKP Energetyka. PiS było zdecydowanie przeciwne tej transakcji.

Niemożliwa jest odpowiedź dotycząca opinii dot. sektora energetycznego Zjednoczonej Lewicy, w ramach której mają startować m.in. SLD, Twój Ruch, Zieloni i związkowcy z OPZZ. Każda z organizacji wchodzących w skład Zjednoczonej Lewicy miała swój program a nowego, wspólnego jeszcze nie przyjęto.

Z wcześniejszych deklaracji wynika, że Twój Ruch i Zieloni są przeciwni budowie elektrowni jądrowych, oponie w SLD są w tej kwestii podzielone. Spora część SLD i OPZZ chciałaby utrzymania znaczącej roli węgla, dla odmiany Twój Ruch i Zieloni chcieliby, aby jego rola szybko malała. Z powodu tych różnic energetyka w kampanii wyborczej Zjednoczonej Lewicy prawdopodobnie nie będzie odgrywała znaczącej roli (poza ogólnymi hasłami, że ma być nowoczesna i mniej emisyjna) w przeciwieństwie do PiS, który traktuje energetykę bardzo poważnie. Podczas niedawnej konwencji wyborczej PiS w Katowicach kwestiom energetycznym poświęcono bardzo dużo miejsca.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wybory parlamentarne 2015: w enegetyce jest napięcie, czy go nie ma?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!